18 Ağustos 2014 Pazartesi

Abdestbozan Otu

Abdestbozan otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızda, abdest bozan otu nedir, abdestbozan otu faydaları nelerdir ve abdest bozan otu nasıl kullanılır sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Abdestbozan Otu


Abdestbozan otu ; Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir.


Boyu 70 santimetre kadardır. Güzel kokulu çiçekler açan abdestbozan otu, daha çok rutubetli yerlerde yetişen bir bitkidir.


Mart ve Nisan aylarında kırmızı renkte çiçek açar. Sonbaharda meyveleri olgunlaşır. Meyveleri önce kırmızı sonra kahverengi renk alır. Çatallı dikenleri vardır ve toplanması zordur.  Kimyasal olarak kullanılan abdestbozan otundan genelde siyah ve yeşil boya yapımında faydalanılır. Ülkemizde Akdeniz ikliminin egemen olduğu Akdeniz bölgesi ve civarında 250 metre yüksekliğe kadar ormanlık ve yakını alanlarda yetişir.  Bileşiminde saponin ve yağ vardır. Saponin eski çağlarda sabun olarak kullanılan bir madde olduğu için abdestbozan otunun temizlikte kullanılacağını söylemek yanlış olmaz. Bir ek bilgi olarak saponin içeren bitkiler hayvanlar tarafından pek yenilmezler.

Abdestbozan Otunun Faydaları

Abdest bozan otu tıpkı diğer bitkiler gibi şifaları saymakla bitmeyecek cinsten bir ottur ama kısaca özetlemek gerekirse.
  • Vücuda dinçlik verir.
  • Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir.
  • Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir.
  • Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir.
  • Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir.
  • Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır.
  • Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.


Abdestbozan Otu Nasıl Kullanılır


Abdest bozan otu genelde bitkisel çay olarak tüketilen oldukça faydalı bir bitkidir. Bu otun saklanma toplanma koşullarına uyularak toplanmış olması ottan alacağınız yararı arttırır. Unutmayın ki bitkilerin faydalı bir biçimde kullanılması için uygun şartlarda toplanması kurutulması ve depolanması gerekir. Abdest bozan otu genelde çayı kullanılan bir ottur. Bu otun çayını demlerken temiz yani damacana su kullanmaya özen gösteriniz.

Abdestbozan Otu Çayı

Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozan otu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir. Özellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerinden dolayı abdestbozan otu doğal aspirin olarak da adlandırılmaktadır. Abdest bozan Otu’nun kökü kurutulup öğütülür. Bir bardak suya bir yemek kaşığı koyulur ve 10 saat bekletildikten sonra süzülerek içilir. Bu karışımı günde 2 su bardağı içmek gerekir.

Gargara yapmak için 2 yemek kaşığı toz abdestbozan otu 250 ml suda kaynatılır. Kaynatma işlemi bittiğinde soğumaya bırakılır ve gargara amaçlı kullanılmadan önce, gargara yapılacak kadar suyun içerisine 2 damla çay ağacı yağı veya tarçın yaprak yağı damlatılır. Bu suyu buzdolabında tutmak ve çabuk tüketmek gerekir, çünkü bozulabilir. 

Abdestbozan Otu Zararları

Abdestbozan otunun faydaları kullanımı yapısal özellikleri ve abdestbozan otu çayı hakkında yazacaklarımız şimdilik bu kadar. Siz değerli Okuyucularımızın abdestbozan otu ile ilgili yazdıklarımızı beğendiğinizi umuyoruz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. Eğer abdestbozan otu ile ilgili sorularınız, görüşleriniz, kullananlar hakkında düşünceleriniz ve bilgileriniz varsa yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder