18 Ağustos 2014 Pazartesi

Acı bakla

Bitkilerimiz.org olarak bu yazımızda Acı baklanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okuyucularımız için inceledik. yazımızın okuyucularımıza faydalı olacağını umuyor iyi okumalar diliyoruz..

 

Acı Bakla

 

Acı bakla (Lupinus), baklagiller familyasından, 200 kadar türü bulunan bitki türüdür. 1 metreye kadar uzayabilen, yaprakları parçalı, acı taneli, salkım şeklinde çiçekleri olan otsu bir bitkidir.

Yahudi Baklası ve Termiye olarak da bilinir. Acı bakla sıklıkla yetiştiği yerler , Akdeniz bölgesi, Bursa, Antalya ve Konya çevreleridir. içeriğinde; sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler bulunur.

Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika’da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir. Acı bakla gıda olmaktan daha çok, ilaç olma özeliğine sahibidir. Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.

 

Acı Baklanın Faydaları

 

  • Besleyicidir.
  • Vücuda kuvvet verir.
  • Şeker hastalığına karşı faydalıdır.
  • Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır.
  • Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir.
Cilt hastalığı, böcek sokmasına ve romatizmalı ağrılara lapası yapılarak harici kullanılır.  Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır. Albümin miktarını düşürür. Vücutta biriken tuzu atar.

 

Acı Bakla Nasıl Kullanılır

 

Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.

Acı baklanın suyu, dıştan sürüldüğü zaman vücuttaki sivilcelere, uyuz ve alaca hastalıklarına, çilliğe, habis yaralara karşı faydalıdır.

Acı baklanın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. yazımızın okuyucularımız için faydalaı olduğunu umuyor bir sonraki makalemiz olan Acı günek otu ile ilğili yazımızın dikkate değer olduğunu belirtir iyi okumalar dileriz.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ACIGÜNEK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder