18 Ağustos 2014 Pazartesi

Acı kavun Bu makalemizde acı kavunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri incelenmiştir. yazımızın siz dceğerli okuyucularımıza faydalalı olmasını diliyoruz. İyi okumalar.

 

 

 

Acı Kavun


Acı kavun (Ecballium elaterium);Sarı çiçekli, tüylü, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Kökleri 30 - 40 cm, gövdesi ise 1 - 2 m ye kadar uzanır. Gövde ve dallarının üzeri fırça gibi sert tüylerle kaplıdır. Yaprakları üçgen - kalp seklinde ve kenarları dişlidir. Üstü yumuşak, altı sert tüylerle kaplıdır.

Meyve olgunlaştıkça içinde büyük bir basınç toplanır ve rengi hafifçe sararır. Sonra patlayarak tohumlarını 4 – 6 m uzağa fırlatır. Acı kavun; Acı hıyar, eşşek hıyarı, acı düvelek   olarak da bilinir. Bu bitkinin taze meyvesi sıkıldığında, bitkinin tohumlarını da içeren mukus benzeri bir salgı fışkırtır.

 

Acı Kavun Faydaları

 


Eski Mısırlılar döneminden beri tanınan bir bitkidir. Mısırlılar,Yunanlılar ve Romalılar baslıca bağırsak sorunlarını giderici olarak kullanmışlardır. Hippokrates peklik gidermekte kullanmış ve bitkinin sertliği hakkında da uyarıda bulunmuştur. Dioskoridessirkede kaynatılarak yapılan kök lapasını ayak parmağındaki gut hastalığı için, suda kaynatılan kök çayını siyatikte lavman, diş ağrısında gargara ve deri hastalıklarında kullanmıştır.

İbni Sina da üzerinde önemle durmuştur. Matthiolus ise meyve suyu ve kökünün tozunu balla karıştırarak balgamlı, iltihaplı boğaz ağrıları için kullanmıştır. Lonicerus yapraklarından preslenen suyu kulak ağrıları için kullanmıştır. Tarih boyunca kolera, epilepsi, üremi ve angine karsı kullanılmıştır.
Acı kavun suyu, yaprağının suyundan daha etkilidir.
  • Felce,
  • kaşıntıya,
  • karaciğer hastalıklarına, siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına,
  • romatizma, gut ve kadın hastalıklarına iyi gelir.
Sinüzit tedavisinde kullanılabildiğine dair yorumlar olmasına karşın ciddi zararlara yol açabilir. Bu zararlar arasında mukoza tabakasında hasar, boğazda yanma, nefes almada güçlük sayılabilir. Uzman hekime danışılmadan kullanılması son derece tehlikelidir. 2 gramdan fazla alınan bitki dojazı, ciddi alerjik reaksiyonlardan dolayı ani nefes durmasına yol açabileceğinden öldürücü etkiye sahip olup sinüzit için doğru kullanımı en iyisi bir doktor eşliğinde yapılmasını gerektirir.

 

Acı Kavunun Zararları


Meyvesinin koparıldığı yerdeki delikten tohumları ve öz suyu kolayca çıkar. Bu su gözler için çok yakıcı ve tehlikelidir. Taze öz su dahilen kullanılmamalıdır. Karın ağrısıyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alınırsa kalın bağırsağı tahriş eder ve kanlı ishaller görülür. Yine sinüzit için buruna çok az meyve suyu damlatılmalıdır.

 

Acı Kavun Nasıl Kullanılır

 

Meyveler olgunlaşınca renk sarimsi - yeşil olur ve dalından kolayca kopar. Yaralara haricen sürmek için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. Müshil amaçlı ise 15 gr. Kuru kök1,5 litresuda 10 dakika kaynatılır ve sıcakken süzülür. Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.

Acı kavun bitkisiyle ilğili derlemiş olduğumuz yazımız umarızki siz değrli okurlarımız için faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemizde acı bakla adı verilen bitkimizin özellikleri ve faydaları incelenmiştir.   

BİR  SONRAKİ MAKALEMİZ : ACI BAKLA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder