19 Ağustos 2014 Salı

Acıgünek otu


Acıgünek otunun faydaları, yapısal özelikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımızın sizler için faydalı olacağını umuyoruz. makalemizin sonunda fikirlerinizi ve önerilerini paylaşmanız için yorum yapmanız bizler için çok değerli olacaktır. İyi okumalar

 

Acıgünek Otu

 

Acıgünek (Taraxacum officinale), papatyagiller familyasının yaygın bir bitki türüdür. Çiçekleri sarı, yaprakları yeşil olsa da bitkinin adına “karahindiba” denilmiştir. Acıgünek otu,  Nisan ve Mayıs aylarında tüm tarla kıyılarında çayırlık alanlarla yol kenarlarında yetişen, çok yıllık sarı çiçekli otsu bir bitkidir.

Acı günek otu; Karahindiba , güneyik, arslandişi ve radika olarak da bilinir. İçi “kengel” denilen acı bir sütle dolu uzun kazık kökü, rozet halinde tabanda toplanmış olan derin dişli yapraklarını ve yapraklardan daha uzunca olan çiçek saplarını taşır.

Bu sapların tepesinde kömeç halindeki altın sarısı çiçekleri ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açar. Daha sonra bu çiçek kömeçleri karahindibanın tohumlarını taşıyan beyaz toplara dönüşürler. Bu beyaz topçukları oluşturan meyve kapçıkları en hafif rüzgarda bile uçup çevreye dağılır. Bitki böylece yaydığı tohumlarıyla çoğalır. Hortum şeklinde kesilip çok güzel ses çıkardığı için bu ismi almıştır.

Acıgünek otu,  % 5′e varan yüksek bir oranda potasyum içermesinden dolayı, en iyi doğal potasyum kaynaklarından biridir. A vitamini, C vitamini ve nikotinik asit ile kalsiyum ve türlü mineraller yönünden de zengindir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir. Bu nedenle yaprakları salatalara katılıp yenir. Kökü de, yaşken doğranıp salatalara katılır.

 

Acıgünek Otunun Faydaları  • Acıgünek otu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.
  • İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır.
  • Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır.
  • Anne sütünü arttırır.
  • Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Karaciğer şişkinliğini indirir.
  • Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

 

Acıgünek Otu Nasıl KullanılırAcıgünek otu kurutulan kökü birçok ülkede öğütülüp acı hindiba kahvesi olarak içilir. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve Hindistan’da tarımı yapılan türleri vardır ve bunların çiçek büyüklüklerinin çapı yedi santimetreye kadar varır. Besleyici değeri yüksek bir sebze olan acıgünek otu vücuda güç ve zindelik verir.


Sebze olarak yetiştirilen acıgünek otu yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır.

Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir. karahindiba çayı

 

Acıgünek Otu Çayı

 

Acıgünek otu kökü, çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında , kan temizleyici , sindirim kolaylaştırıcı , ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir.

Ot ve kök-ot kısımları için belirtilen miktarlar bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Kavrulmuş köklerinin toz elde edilmesiyle elde edilen ürün Avrupa’da kahve yerine kullanılmaktadır.


Acıgünek otu ile ilğili yazımız burada son buluyor. çeşitli kaynaklardan derlediğimiz yazımız umarız ki siz değerli okurlarımız için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızın ilğinizi çekeceğini düşüyor ve okumanızı tafsiye ediyoruz.

Sıradaki makalemiz: ADA ÇAYI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder