18 Ağustos 2014 Pazartesi

Acı çiğdem

Acı çiğdemin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanan yazımız sizlerin beğenisine sunulmuştur Bitkilerimiz.org olarak derlediğimiz Acı çiğdem hakkındaki yazımız umarız okuyucularımız için faydalı olur. İyi okumalar..

 

Acı Çiğdem

 

Acı çiğdem (Colchicum), Zambakgiller familyasından  Colchicum cinsinden bitkilerin ortak adıdır. 25 – 30 cm boyunda olur. Yaprakları şerit biçimindedir. İlk yazın pembe, sarı, eflatun renkli çiçekler açar. Sulak çayırlarda yetişir.

Tohumlarda bulunan colchicine maddesi romatizmaya, damla hastalığına karşı ilaçlar yapılır. Acı çiğdem bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Acı çiğdem bitkisinin içeriğinde zehirli alkoloidler ve yine zehirli başka bileşikler içerir. Özellikle çocuklar için tehlikelidir.


Acı Çiğdemin Faydaları


Tohum ve yumruların idrar arttırıcı, terletici, müshil ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi vardır. Alkaloitlerin çok yüksek zehirleyici özelliği olduğundan, bu droglar, dahilen ancak hekim kontrolünde kullanılabilir

Zehirli maddeler içermesinin yanında tıbbi kullanımı da vardır. Doğru dozlarda Romatizma ve nıkris şikayetlerine karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını giderir. İdrar arttırır ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Dahili kullanımda zehirlenmelere neden olabileceği için ancak bir uzman tarafından kullanılmalıdır.Acı çiğdemin ZararlarıDahilen kullanımında ise idrar arttırıcı ve söktürücü etki gösterir. Zehirli bir bitki olan Acı Çiğdem sınırlı dozda ve kısa süreli olarak kullanılmalıdır.

Zehirli bir bitki türü olan ve kendiliğinden yetişen acı çiğdem, toplanılarak yendiğinde, vücutta beklenmeyen reaksiyonların oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle özellikle çocukların bu bitkiyi direkt olarak tüketmesini önlemek son derece önemlidir. 

Başlıca zehirlenme belirtileri kusma, kanlı ishal, burun kanaması, salya ve saç dökülmesidir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda B12 Vitamininin emilimini engelleyerek kansızlığa neden olabilir.Acı Çiğdem Nasıl KullanılırAcı çiğdem otunun haricen tohumları ve yumruları kullanılır. Çiğdem türlerinde gövde, yumrunun tam ortasından çıkar. Acı çiğdemde ise gövde, yumrunun yan tarafından çıkmaktadır.  Acı çiğdem tohumu, birkaç diş sarımsak ile havanda dövülüp elde edilen sıvı bir beze emdirildikten sonra romatizma olan yere sarılırsa faydası görülür.

Acı çiğdem otunun her yönüyle değerlendirildiği yazımızın sonuna geldik. Sıradaki makalemizde Acı kavunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri ele alınmıştır. İyi okumalar.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ACI KAVUN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder