18 Ağustos 2014 Pazartesi

Acıağaç

acıağaç Acı ağaç

Kuvasya ağacı olaraktra bilinen acı ağacın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımızın okuyucularımız için faydalı olmasını umuyoruz. iyi okumalar.

Acıağaç

Acı ağaç , kokarağaçgiller familyasından 2,5 metre boyunda küçük bir bitki türüdür. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır.
Orta ve Güney Amerika’da Sıcak iklimlerde yetişir.

Bu ülkelerde acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılır. Alternatif tıp ve hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır.

Acıağaç rezin, uçucu yağ ve acı bir madde olan quassin içermektedir.Ormanlık alanlarda, dağlık bölgelerde, Nisan ve Mayıs aylarında yetiştirilir.

Bir bilgi olarak "Quassin" doğada bulunan acı maddelerden birisidir. Zaten acı ağaca ismini veren de bu maddedir. Acıağaç meşrubatların bazılarının yapımında özel aroma vermek için çok az miktarda kullanılır. Çok özel bir tonik elde edilir.

 

Acıağacın faydaları 


Kuasin maddesinin etkisiyle, tükürük salgısını ve mide – bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür.
  • En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser.
  • Acı ağaç Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur.
  • Kanamaları durdurur.
  • Haşereleri uzaklaştırır.

 

Acıağaç nasıl kullanılır


Acıağaç kökü, kabukları ve odunu, kesilip kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılıp kaynatılarak, kullanılır. Parçalar kaynatılıp suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korur. Haşerelerden korunmak için acı ağacı tespih ağacı yani neem oil içinde bekletirseniz oldukça etkili bir haşere kovucu elde edersiniz.

Acıağaç Çayı


İnternette bazı sitelerde acıağaç çayını litrelerce demlenmesine dair yazıları üzülerek okuduk. Bir litre çayı demleyip bir kaşık için deniliyor, oysa bekleyen çayın bir faydası olmaz. Ayrıca acıağaç toksik etkileri olan bir bitkidir, bu yüzden çok demlemeyin yarım fincan suyu cezvede kaynatın ve içerisine yarım çay kaşığı acıağaç ekleyin, ve ateşi kapatıp soğumaya bırakın daha sonra süzerek için. Bu tarz demleme çaylarda çayı taze demlemeniz oldukça önemli.


Acıağaç Zararları


Acıağaç çayı fazla içilirse baş dönmesi, bulantı ve kusmalara sebebiyet verebilir.
Acı ağacın haşere kovucu etkisi vardır. Haşere kovucu etki için 10 gram acı ağaç 60 gr. suda iyice kaynatılır ve vücudun dışta kalan kısımlarına sürülerek etkisinden faydalanılabilir.

Önemli Not:

Acıağaç zehirli etkileri olan bir bitkidir. Acıağaç bitkisini doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. Sağdan soldan duyduğunuz kulaktan dolma bilgilerle bitki tüketmeyiniz. Nasılsa bitki bir zararı olmaz demeyin unutmayın ki en kuvvetli zehirler bitkilerden elde edilir.

Acı ağacın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında yazdığımız yazımız burada son bulmaktadır. makalemizle ilğili düşüncelerinizi yorumlar kısmına aktarabilir, istek ve önerileriniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür eder, size bir sonraki makalemizede göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sıradaki makalemiz : ACI ÇİĞDEM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder