20 Ağustos 2014 Çarşamba

Ada soğanı
Ada soğanın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz bu yazımızda ada soğanın bilinmeyen yönlerini siz değerlei okurlarımız için derledik İyi okumalar..

 

 

 

Ada Soğanı

 

Ada soğanı (Urginea maritima), zambakgiller familyasından bir bitki türüdür. Çok yıllık, büyük soğanlı, beyaz çiçekli ve otsu bitkidir.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Batı ve Güney Anadolu’da yayılış gösterir.  Genelde, Ağustos-Eylül aylarında, sonbahar yağmurlarından hemen önce çiçeklenir. Beyaz renkli ve yıldız şeklinde çiçekleri vardır. Gövde uzunluğu 50-150 cm. kadardır. Türkiye’de;  Fethiye, Gediz, Samsun, Çarşamba, Adana ve Tarsus çevrelerinde yetişmektedir. Soğanları 2 Kg kadar olup yaprakların altında bulunur.

Ada soğanı , yapraklarının rengine göre “beyaz” (dişi) ve “kırmızı” (erkek) olmak üzere iki çeşide ayrılır. Anadolu’da yetişenleri beyazdır. Kırmızı çeşidi İspanya’da bulunur.

Ada soğanı hemen hemen kokusuz olup, keskin ve acı bir lezzete sahiptir. ada soğanının bileşiğinde, şekerler, tanen, organik asitler, müsilaj, saponin, kalsiyum okzalat, reçine, steroller ve glucoscillaren, scillaren, proscillaridin Ave B gibi kalbe etkili glikozitler(%0,3) içerir.

 

Ada Soğanının FaydalarıKalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirerek kan dolaşımını düzenler ve kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır.
  • Nefes darlığını giderir.
  • İştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür.
Tohumları döğülüp balla karıştırılarak yenirse sindirimi düzene sokar. Suyu un ile karıştırılıp hap haline getirilerek yenilirse karaciğerden ileri gelen (istiska) rahatsızlıklarını geçirir.

Ada Soğanın zararları


Ada Soğanı Tazeyken Acı ve Zehirleyici Bir Özelliğe Sahip Olduğu İçin Kurutulmadan Kullanılmaz.
Zehirli bir bitki olan adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa faydası görülmekle birlikte yanlış dozlarda zehirlenme ve buna bağlı olarak da bulantı, kusma ve ishale neden olabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir.

Ada soğam scillaren glikoziti taşıması nedeniyle kardiyotonik (kalp kuvvetlendirici) ve idrar arttırıcı etkileri modern tıpça da bilinir. Ancak ada soğanı bu glikozitin zehirli etki taşıması nedeniyle fazla oranlarda bulantı, kusma ve kollaps (doksun yetersizliği ile kan basıncında düşme ve bitkinlik yapabilir.

 

Ada Soğanı Nasıl Kullanılır


Sonbaharda Toplanan Ada soğanının etli olan orta kısmı, dilimlenerek kurutulur. sonra dövülüp toz haline getirilir. Ada soğanı su ve hamurla pişirilip yenirse göğüs ağrısına ve nefes darlığına iyi gelir. İdrar zorluğu, siyatik, dalak, baş ve ayak ağrılarında da faydalıdır.

 

Ada Soğanı Çayı


Ada soğanı, kalp yetmezliğine karşı kediotu ve alıç  ile karıştırılarak çay yapılırsa oldukça faydalı olur. Ayrıca ada soğanı, kediotu ve alıç çaylarından yapılan bir karışım yine aynı amaçla Almanya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.


Ada soğanın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğunu umyor yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki makalemizde ada kavunun özellikleri ve faydaları incelenmiştir.

sıradaki makale: AĞAÇ  KAVUNU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder