20 Ağustos 2014 Çarşamba

Adaçayı


 Ülkemizde bitki çayı olarak çokça tüketilen ada çayının faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikllerinin değerlendirildiği bu makalemizin sizler için faydalı olcağı kanaatindeyiz.

 

 

 

 

Adaçayı

 

Ballıbabagiller  familyasından Salvia cinsini oluşturan kokulu bitki olan  ada çayı (Anadolu adaçayı) batı ve güney-batı Anadolu’da bol olarak yetişmektedir.

Adaçayı bitkisi 30-70 cm boyunda çalımsı bir görüntüye sahip menekşe renkli çiçeklerinin halka dizilmiş görüntüye sahiptir .

Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayar. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir.

Bitki yaprakları çiçeklenme öncesi, Mayıs-haziran aylarında toplanır. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır.

Adaçayının Latince adının ilk kelimesi olan “salvia” korumak, korunmak ve muhafaza etmek anlamına gelmez.   

 

Adaçayının Faydaları


Adaçayının içerdiği salvin, carnosol asiti ve cirsimaritin antibiyotik özelliği olan etkin maddelerdir. Özellikle salvin ve carnosol asidi, bakterilerde RNA-sentezini etkileyerek çoğalmalarını ve rejenerasyonlarını engellemektedir.

Adaçayında bulunan önemli bir eterik yağ da, içerdiği cineoldür. Cineol, öksürüğü engelleyici bir maddedir. Kısaca, ada çayı hem doğal bir antibiyotik hem de doğal bir öksürük engelleyicidir.   Ada çayı, aynı zamanda şişkinlik, ishal ve bağırsak iltihabı rahatsızlıklarında alınır.

Çalkalama/gargara yaparak diş eti kanamaları için kullanılır. Haricen uygulandığında derideki  hasar ve yaraları hafifletir, cilt yanıklarını tedavi eder. Uzun yıllardır insanlar anne sütünün düzeni için ada çayı kullanırlar. Ada çayı, tüm bu problemlere yararlı ve  tıp çevrelerinin tamamının güvenin kazanmış bir bitkidir.

 

Adaçayı Kullanımı

 

ada çayı faydaları  Ada çayı

Bu bitkinin çiçekleri, gargara ve ada çayı sirkesi yapmak için toplanır (bir avuç çiçek, doğal sirkenin içinde bir süre bekletilir) ve elde edilen sirke, uzunca bir süre hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı anlamda sürülerek, masaj yapılır.

Yapraklar daha çiçeklenme başlamadan, mayıs ve haziranda toplanır. Bitki kuru ve güneşli günler boyunca, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğlen güneşinde toplanır ve gölgede kurutulur. Adaçayı, çok eski çağlarda da ünlü bir şifalı bitki olarak tanınır.

 
Bitki çayı olarak adaçayı : 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 5 dk demlenir süzülerek içilir. ( adaçayı kesinlike kaynatılmamalıdır) Günde 1-2 bardak tavsiye edilmektedir.


Oturma Banyosu olarak : İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna eklenir


Adaçayı Sirkesi olarak : Geniş ağızlı bir şişe, boğazına kadar Yabani Adaçayı ile doldurulur. Çiçeklerinin üstüne çıkacak kadar Doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.

bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız makalemizin sonuna geldik. sizler için derlediğimiz ada çayı hakkındaki yazımızın faydalı olduğunu umuyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğu söylemeden edemiyoruz, o derece yani hani okuyan ömüyo desek yeri valla bak.  ondan mütevellit bi göz gezdirmenizde fayda var. sonra vay ben bilmedim ben duymadım demeyin.

sıradaki yazımız: ADA SOĞANI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder