20 Ağustos 2014 Çarşamba

Ağaç kavunuAğaç kavunu faydaları ve yapısal özellikleri üzerine derlediğimiz makalemiz siz bitkilerimiz.org okurları için özenle hazırlanmıştır. yazımızı okuduğunuz için şimdiden tekekür ediyoruz. İyi okumaalr.

 

 

 

Ağaç Kavunu

 

Ağaç kavunu (Citrus medica) , sedef otugiller familyasından meyvesi yenen bir bitki türü. Kalın ve sert kabuğu ile bilinir. Genelde bir süre saklandıktan sonra ya da hamur işlerinin içine katılarak tüketilir. Bazı kültürlerde meyve çayı yapımında kullanılır.

Ağaç kavunlarının en çok yetiştiği yerler Akdeniz çevresi, Hindistan’ın bazı bölgeleri ve Güney ile Orta Amerika’dır. Ülkemizde ise Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişir. Ağaç kavununun en ağır turunçgil türüdür, meyvesinin 1-1.5 kilo, bazen 4.5 kiloya kadar çıkar.

Meyvesinin boyu eninden büyük genelde 12-15 cm arasındadır. Kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Dış kabuğu üzerinde pürüz ve çıkıntılar bulunur. Meyveler kaba dokulu, gevşek yapılı ve usaresi azdır. Kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Dış kabuğu üzerinde pürüz ve çıkıntılar bulunur. Meyveler olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, süratle dökülürler.

Limondan büyük, kalın kabuklu ve sarı renkli olan ağaç kavunu meyvesinin günümüzde kabuğu, yaprağı ve çiçeğinden yararlanıldığını, Güney Avrupa ülkelerinde pastacılık, şekerleme, reçel yapımında, çiçek ve yapraklarının ise parfüm sanayiinde kullanılır.

 

Ağaç Kavununun FaydalarıAğaç kavunu Hesperidin isimli bir glikozit içermekte ve bu madde P vitamini etkisi göstererek kılcal damarları kuvvetlendirmektedir. Ağaç kavunu safrayı yok eder, safradan kaynaklanan kusmayı önler.
  • Kabızlığı giderir,
  • mide ve ciğerlerin hararetini keser, mide ve kalbi kuvvetlendirir,
  • kalp çarpıntısını giderir, sıtmaya iyi gelir.
  • Ağaç kavununu veya yaprağını koklamak baş ağrısını geçirir, ferahlatır.
  • Bronşit hastalığında nesef darlığına iyi gelir.
Kabuğunun suyu ile yaralar pansuman yapılırsa şifalı gelir. zehirli hayvan sokmalarında anti toksidan etkisi önemli bir etki yaratmaktadır. Kabuğu yemek hazmı kolaylaştırırken  çiğnelinirse ağız kokusunu giderir, diş etlerine faydası olur.

 

Ağaç Kavunu Nasıl KullanılırÇiçeği açılmadan toplanır, 5 gün su içerisine bırakılır ve acılığı gidene kadar her gün suyu değiştirilir, sonra balla karıştırılarak marmelat yapılır, kış mevsiminde soğuk algınlığında, bronşit hastalığında, nefes darlığında bu karışımdan bir miktar yenirse şifalı gelir.

Dahilen kullanılan günlük yaprak miktarı 40 gramı geçmemelidir. Yaprakları hazmı kolaylaştırır, nefesi rahatlatır. Yaprağı ezilerek suyu balla karıştırılıp günde üç kez birer çorba kaşığı yenirse mesane iltihabına iyi gelir.

Çekirdekleri ezilip aç karnına su ile içilirse bağırsak kurtlarını düşürür. Çekirdeğinin kabuğu dövülüp akrep sokan yere konursa şifalı gelir. Çekirdeklerinin külü diş diplerine ve ödemlere sürülürse faydalı gelir.

Ağaç kavunun faydaları ve özellikleri konusu incelediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. bitkilerimi.org alarak yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümit ediyor, bir sonraki yazımızın dikkatinizi çekebileceğini düşünüyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: AHLAT AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder