20 Ağustos 2014 Çarşamba

Ahlat ağacı


Ahlat ağacının yapısal özelikleri, faydaları ve kullanımı hakkında hazırladığımız makalemizi umuyoruz ki beğeneceksiniz. vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

 

Ahlat AğacıAhlat ağacı (Pyrus elaeagrifolia), Anadolu’da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türüdür. Yetişme koşullarına bağlı olarak 3-10 metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır. Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır.

Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır. Meyvesi üç dört cm. çapında, oldukça buruk lezzettedir.Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır.

Ahlat, Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur.Ahlat Ağacının FaydalarıAstım hastalarına iyi gelmektedir. Diş eti yaralarına tedavi edici etkisi vardır. Gözlerin görmesini kuvvetlendirir. Gözde oluşan sivilce gibi enfeksiyonlara faydalıdır. Suyu kaynatılıp vücuda sürüldüğünde ateş düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarinda, filizi ezilip yaraya sürülür.

Bitkisel tedavi için ahlat tüketimine dikkat edilmelidir. Çok fazla yendiğinde kabızlık yapabilmektedir. Ayrıca aç karnına yendiğinde kişiye rahatsızlık verebilir.

 

Ahlat Nasıl KullanılırAhlat ağacı sadece yemişleri ile değil aynı zamanda yaprakları ile de faydalıdır. Yaprakları filizleriyle birlikte dövüldüğünde zehirli haşere sokmalarında fayladır. Bunun yanı sıra yapraklarından elde edilen çay idrar yollarını ve böbreklerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Ahlat meyveleri kabız yapıcı bir özelliğe sahiptir. Filizleri, dövülürse, zehirli böceklerin sokmalarını iyileştirir. Aç karnına yenmesi insan sağlığına zarar vermektedir, o yüzden aç karına tüketmek tavsiye edilmez. Yemişi olgunlaşınca yenir.

Ahlat ağacının yapısal özelikleri, faydaları ve kullanımı hakkında hazırladığımız makalemiz burada son bulmuluyor. makalemizin sizler için faydalı olduğunu ümit ediyor, bir sonraki makalemizin ilginizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sıradaki yazımız : AHUDUDU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder