20 Ağustos 2014 Çarşamba

Ahududu

Bitkilerimi.org olarak okurlarımız için hazırladığımız, ahududunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkında yazımız sizler için faydalı bilğiler içermektedir. umuyoruz ki sizlerde okuduktan sonra bizimle aynı fikri paylaşacaksınız. İyi okumalar

 

 Ahududu

 


Ahududu (Rubus idaeus), gülgiller  familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Genelde ormanların açık verdiği yerlerde veya önceden yangın ya da ağaç kesimi ile açılan alanlarda büyür. Ahududu çiçeği, arılar için temel bir nektardır.

Nemli iklime sahip bölgelerde kolayca üretilebilir ve kesilmedikçe kendiliğinden yetişebilirler. Adı, ceylan anlamına gelen ahu ile dut kelimelerinden tamlamadır; ceylan dutu anlamındadır. Duta benzeyen meyvesi kırmızı, etli, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi taze olarak yenilebileceği gibi kurutularak da kullanılır. Yaz başında çiçek açar; temmuz-ağustos aylarında meyvesi olgunlaşır ve toplanır.

Ahududunun meyvelerinde uçucu ve sabit yağ, pektin, meyve şekeri, malik ve sitrik asitler (dolayısıyla C vitamini): yapraklarında ise tanen bulunur. Meyveleriyle şurup, şekerleme, reçel, dondurma, pasta, likör ve meyve suyu yapılır. Taze meyvesi kısa zamanda bozulduğundan dondurularak saklanır.

 

Ahududunun Faydaları  • Vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar, kanı temizler. Vücuda dinçlik verir. 
  • Ateş düşürücü etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda faydalıdır. 
  • Romatizma, nıkris, kansızlık ve verem hastalıklarına karşı yararlıdır. 
  • İdrar söktürücü özelliğiyle Ahududu kabızlığı giderir. 
Olgunlaşmış, taze Ahududu bol miktarda A vitamini barındırır ve çok faydalıdır. Dokuları sıkılaştırıcı ve güçlendirici etkisi vardır. Böbrek ve şeker hastalığı olanların taze olarak yemeleri tavsiye edilir.

Ahududu meyvesinin içerdiği antosiyanin adlı madde bağışıklık sistemini destekleyici ve kan şekerini düşürücü etki gösterir. Antosiyanin insülin salınımını artırarak, kan şekerinin düşmesine yardım eder. Günlük 150-200 gram ahududu tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Ahududu antioksidan ve antikanserojen etkileri olan Fenol, Flavon ve Flavonoid adlı maddeleri de içerir. Bu maddeler DNA moleküllerine zarar veren ve kansere sebep olan serbest oksijen radikallerini nötralize eder. Ayrıca kardiovasküler ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

 

Ahududu Yaprağının FaydalarıTatlı meyvesi bitkinin en popüler bölümü olmasına karşın, ahududu yaprakları çok uzun yıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Ahududu yaprağı çayının, harici olarak yaraların iyileşme süresinin hızlandırılmasından mide bulantısına, diş eti hastalıklarının tedavisinden safra akışını arttırmaya kadar farklı rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

  • Kanı temizler, Boğaz ağrısına iyi gelir. 
  • Diş eti hastalıkları tedavisinde kullanılır. 
  • regil dönemini düzenler ve regil  öncesi sitres belirtilerini azaltır. 
  • İshale iyi gelir.
  • Bronşite iyi gelir

 

Ahududu Nasıl KullanılırAhududunun çiçekleri kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

 

Ahududu Çayı


ahu dutu çay için,  kurutulmuş ve ufalanmış yaprakları 1-2 saat soğuk suda beklettikten sonra aynı suyla kaynatmaktır. 1 fincan için 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yeterli olacaktır. Kaynatıldıktan sonra 5 dakika soğumasını bekleyip süzerek içebilirsiniz.

Gebelik ve emzirme dönemi hariç günde 3 bardak içebilirsiniz. Aynı ahududu çayı etkisiyle gargara suyu olarak dişeti hastalıkları, tahriş olan ve ağrıyan boğaz ile ağız içi yaralarının tedavisinde de etkili bir çözümdür.

Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

Ahududunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri hakkındki yazımızın sonuna gelirken yazımızın sizler için faydalaı olduğunu ümit ediyoruz. Bir sonraki makalemizin ilğinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir sonraki makalemiz :  AKASMA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder