20 Ağustos 2014 Çarşamba

Akasma otu
Akasma bitkisinin faydaları ve yapısal özellikleri hakkında derlediğimiz yazımızın siz değerli okurlarımız için faydalı olacağı kanaatindeyiz. umarız sizlerde yazımızdan faydalanabilirsiniz. yazımızla ilğili görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız sevinir, iyi okumalar dileriz.

 

 

Akasma OtuAkasma (Clematis vitalba); 50-150cm boyunda çok yıllık bir bitki olup dikine yükselir. Yaprakları kanat şeklinde olup 5-9 yapraktan meydana gelir. Yaprakları geniş mızrak şeklinde, karşılıklı, kısa saplı, üst yüzeyi mavimsi yeşil, alt yüzeyi tüylü ve kenarları bütündür.

Çiçekleri bitkinin üst dallarında demet gibi topluca bir arada bulunur.  Meyveleri çok küçük lacivertimsi siyah çekirdek şeklinde ve etrafında takma saç gibi bir düzine beyaz tüyleri vardır ve olgunlaşınca rüzgarlı havada but tüyler vasıtası ile uzaklara uçabilir. Anadolunun bazı köşelerinde ise Fukara otu ya da Peçek olarak bilinebilir.

Akasma bitkisinin bir diğer özelliği ise bitkinin çok senelik bir bitki olması ve sarmaşık tarzında bir bitki olmasıdır. Akasma yetişmek için kendine özel alanlar seçer. Bu özel alanlar ovalar ve güneşin suyun bol olduğu alanlardır. Akasma ülkemizde kendine çok güzel bir yaşama alanı bulmuştur. Bu nedenle rahatlıkla yurdumuzun birçok alanında doğal olarak yetişir.

 

Akasma Otunun FaydalarıZehirli olması nedeni ile çayı içilmez. Akasma otundan tentür ve natürel ilaç yapılır.  Erkeklerde oluşan bir çok genital bölge problemlerine örneğin kasıklarda oluşan kasık bezlerindeki şişmeler ve diğer rahatsızlıkların giderilmesinde faydalar sağlar.

Vücudun her yerinde nevraljili romatizmalı ağrılar ve bel soğukluğu nedeni ile idrar yapmada zorlanma, Hayaların, lenf bezelerinin şişmesi diğer bezelerin sertleşmesi sorunlarının giderilmesinde harici olarak kullanımı tedavi sürecinde önemli bir yardımcıdır.

 

Akasma Nasıl KullanılırMayıs’tan Temmuz’a kadar yaprak, çiçek ve taze sürgünleri toplanır ve taze olarak tentür veya natürel ilaç yapımında kullanılır. Bitkiyi dikkatle ve eldivenle toplamak gerekir. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır.

Sadece bitki kökleri Güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Şifalı bitkilerin aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürmektedir.


Akasma bitkisinin faydaları ve yapısal özellikleri hakkında derlediğimiz yazımız burada son bulurken yazımızın sizler için faydala olduğunu ümit ediyor vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. bir sonraki makalemiz Akasya bitkisi üzerine hazırlanmış olup dikkatiniz çekeceğini düşünüyoruz. İyi okumalar.

Sıradakimakalemiz: AKASYA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder