20 Ağustos 2014 Çarşamba

AkçaağaçAkça ağacın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimleri hakkında hazırladımız yazımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunarken sizler için faydalı olacağını ümidediyoruz. İyi okumalar

 

 

AkçaağaçAkça ağaç (Acer cappadocicum),  Akçaagaçgillerden familyasının Acer cinsinden ağaç ve ağaççıkların ortak adıdır. Çoğunlukla kışın yaprağını döken ağaç ve ağaççık halinde odunsu bitkilerdir.  Uzun saplı yaprakları vardır, akçaağaç yaprağı basit, loplu veya tüysüdür.

Yapraklar bazılarında sapından koparılınca süt çıkar. Çiçekler erdişi veya bir evciklidir. Kısa sürgünlerde dik duran veya aşağı sarkan salkım, mürekkep salkım vaziyetinde yer alırlar.

Gövdelerinin genç yaşlarda düzgün pürüzsüz, sonraları derin çatlaklı levhalar halinde parçalanmış kabukları vardır. Bir çoğu yaz sürgünü yapar. Sürgünlerin uçlarında nişasta, tanen, şekerli madde salan türler vardır. Akçaağaçlar dünyanın tropik bölgeleri dışında kalan birçok yerinde Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’ da doğal yayılış gösteren çok sayıda türe sahiptir.


Akçaağaç Faydalarıİdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Deri hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Mikrop öldürücü etkiye sahip olmakla birlikte yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

 

Akçaağaç Nasıl KullanılırDal kabukları ve yaprakları kurutulup toz haline getirilerek 1 su bardağına 2 çay kaşığı konup kaynatılır. Dinlendikten sonra süzülüp bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir.

 

Akçaağaç Şurubu


 Akçaağaç üzerine açılan metal olukların altına yerleştirilen kovalarda ağacın sıvısı biriktirilmekte ve sonrasında saatlerce kaynatılarak baldan daha akışkan bir sıvı elde edilmekte ve şurup bu sıvıdan yapılmaktadır.

Akça ağaç şurubu özü hem doğal tatlandırıcıdır hem de sağlık faydaları vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildin yaşlanmasını geciktirir, mide sorunlarını sakinleştirir, mısır şurubu yerine de şeker yerine de geçebilir. 

Kanser ve osteoporoz gibi iltihaplı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir yulaf ezmesi üzerine akçaağaç şurubu ise bir üniversite çalışmasına göre, Alzheimer’a iyi gelmektedir. Polifenoller yüklüdür antioksidandır bitki bazlı tatlı bileşikleri içerir.

Yulaf ezmesi ve yaban mersini ile birlikte kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Doğal bir anti-aging gücü vardır. Cilt üzerindeki serbest radikallerin hasarını en aza indirir ve onlarla savaşır. Cilde iyi gelir yaşlanmasını geciktirir.

Akça ağacın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimleri hakkında hazırladımız yazımızın sonuna gelirken yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümit ediyor, Bir sonraki makalemizn dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: AKÇÖPLEME OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder