20 Ağustos 2014 Çarşamba

Akçöpleme otu


Akçöpleme otunun faydalı yönleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızın siz değerli okurlarımız için umuyoruz ki faydalı olacaktır. İyi okumalar.

 

Akçöpleme Otu

 


Çöpleme, ak çöpleme ve Helleborus cinsinden bazı bitki türünün kurutulmuş rizom ve kökleridir. Bu tür 50-100 cm yükseklikte, yeşilimsi beyaz çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Yapraklar büyük, boyuna belirgin damarlı  ve sivri uçludur. Kuzeydoğu Anadolu dağlarının orman çayırlıklarında yetişir. Akçöpleme, yeşil çöpleme ve Siyah çöpleme olmak üzere üç çeşidi vardır.

 

Akçöplemenin Faydaları  • Öksürtücü özelliği ile burun tıkanıklıklarını açmakta etkilidir. 
  • Damarları genişletici ve kalbi yavaşlatıcıetkileri ile tansiyonu düşürür. 
  • Kusmaya neden olabilir. 
  • Uyuz, sedef, sivilce gibi deri hastalıklarında faydalı olabilir.

 

Akçöpleme Nasıl KullanılırToprak altında kalan kısımlar toplanıp temizlendikten sonra kurutulur ve toz haline getirilip kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı terk edilmiştir. Rizomlarında bulunan Hellebrin glikozidi kalp kuvvetlendirici ve kan dolaşımı bozuklarında etkilidir.

Kurutulmuş kökleri suyla kaynatılmak suretiyle haricen kullanılır. Deride bulunan bit, pire, kene ve uyuz gibi parazitlerin yok edilmesinde kullanılır.

 

Akçöpleme Merhemi


Lapa haline getirilip haricen deri hastalıklarına karşı kullanılabilir. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, kas krampları, nefes darlığı olarak ortaya çıkar.

Çöpleme, bitkinin zehirli maddesinin vücuda girmesinden 3 ila 12 saat arasında ölüme neden olabilecek kadar zehirli bir bitkidir. Bu nedenle dahilen kullanılmamalıdır.

Akçöpleme otunun faydalı yönleri ve yapısal özellikleri hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızın siz okurlarımız için faydalı olduğunu ümit ediyor sıradaki yazıjmızın dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz. vaktinizi ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: Akdiken otu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder