21 Ağustos 2014 Perşembe

Akhuş ağacı

Kayın ağacı olarakta bilinen akhuş ağacının faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız yazımız umuyoruzki siz değerli okurlarımızın için faydalı olacaktır. Makalemizle ilğili düşüncelerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum kısmına yazabilir ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. İyi okumalar.


Akhuş Ağacı


Akhuş – kayın ağacı ( Betula alba);  Kayıngillerden; nemli topraklarda yetişen bir ağaçtır.  Türkiye’nin Erciyes ve Ağrı gibi dağ eteklerinde Marmara ve Karadeniz ve de Doğu Anadolu’nun ormanlarında yabani olarak yetişir.

hemen her yörede özellikle de ormanlarda, kumluk yerlerde ve humuslu topraklarda yetişir. Meyveleri küçüktür. Çiçekleri 2-3cm uzunluğunda( püskül şeklinde) , 0,6-1cm çapında silindir şeklindedir ve de çiçek ilkbaharda koyu yeşil iken sonbaharda koyu kahverengimsi bir hal alır.

Sarımsı yeşil renkli, yuvarlak erkek çiçek kümeleri ince dallarda asılı olarak, dişi çiçek kümeleri ise aynı ağacın tüylü, kısa dallarında kümeler halinde bulunurlar. Yumuşak dikenli, üç köşeli fındıksı görünümlü meyveleri ise sert kabukludur.

Çok uzun boylu olan bu küresel ve yaygın taçlı ağaçların gri renkli düzgün kabuğu ve kenarları girintili, ince tüylü ve uçları sivri olan parlak yeşil yaprakları vardır. Bu ağaçlar kışın yapraklarını döken ağaç grupları içine girerler.

 

Akhuş Ağacının FaydalarıYapraklarının kurusu ve suyu cilt hastalıklarım tedavi Eder.
  • Saçları gürleştirir.
  • Kepekleri giderir.
  • Böbrek taşlarını atar, düzenli çalışmalarını sağlar.
  • İdrar tutukluluğunu giderir, vücutta biriken fazla suyu dışarı çıkarır.
  • Üremi ve albümine iyi gelir.
  • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
  • Fazla kilo almayı önler.ayak kokularını giderir.
  • Vücuttaki fazla tuzu atar. Nefrit ve ödeme faydalıdır.

 

Akhuş ağacı nasıl kullanılırAkhuş- Kayın ağacının külünün geleneksel pek çok ilacın yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Aynı şekilde kayın ağacının talaşı da, başta el, parmak ve ayaklardaki kesilmelerle oluşan yaraların sağaltılmasında olmak üzere çeşitli geleneksel halk ilaçlarının yapımında kullanılmıştır.

 

Akhuş Ağacı MerhemiAkhuş- Kayın ağacının kabuğunun sağlam liflerden oluşması nedeniyle ıslatılıp suda dövülmesi halinde “ilkel kumaş” diyebileceğimiz esneklikte bir materyale dönüşebilmekte ve şekillendirilip kurutulma suretiyle, en azından çeşitli ilkel örgü çanta, sepet yapımını olanaklı kılmaktadır.

Bu uygulama doğrudan olmamakla birlikte temel fikir olarak çok daha sonra gelişecek olan “keçe” ve “keçecilik” sanatlarının teknik ve uygulama olarak öncüsü konumunda olduğu düşünülebilir.

 

Akhuş Yaprağı Çayı


Yaprakları kurutulup kaynatılarak içileceği gibi toz haline getirilerek de kullanıla bilinir. Suyuna soda ilave edilirse böbrek hastalıklarına iyi gelir. Fazlası iştahı engeller ve vücuttaki aşırı tuzu ve suyu dışarı atar. Haricen sürülürse ayak kokularını yok eder, egzama ve diğer deri hastalıklarına faydası vardır.

Akhuş ağacının kurutulan yaprakları 1 litrelik suya 40 gram koyularak 2 dakika kadar kaynatılır. 2 dakika boyunca kaynatılan akhuş ağacı yaprakları 20 dakika suda demlendirilir daha sonra süzülerek hazır hale gelmektedir. Akhuş ağacı yaprak çayı günde 3 veya 4 adet içilmesi tavsiye edilir

Akhuş ağacının faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız yazımız burada son bulurken , sıradaki makalemizin dikkate değer oldunu özellikle vurgulamak isteriz. vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


Bir sonraki makalemiz . AKIRI KAHRA
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder