21 Ağustos 2014 Perşembe

Akırı kahra


Bir tropikal iklim bitkisi olan akırı karhanın faydaları, yapısal özellikeleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız makalemizi siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz. umarız yazımızda faydalanabilirsiziniz. iyi okumalar.

Akırı Kahra


Akırı karha,Tropikal ve sıcak iklimlerde yetişen , Nezleotu kökü, Ödülkahır ve Üdülkahır’ bilinen ve Anvatanı, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Güney Asya bölgelerinin dağlık ve kayalık arazilerde kendiliğinden yetişen bir ağaçtır. Çiçekleri pembe renkte papatya ya benzer.

Akır-ı karha bitkisi, sürgünleri damarlı ve kahverengi renktedir.Otsu yabani gövdesi kahve renktedir. Sürgünleri çizgili ve damarlı olan çok yıllık bir ağaçtır.

Daha çok hindistan dağlarında Tunus ve Cezayirde yetişir. Akırı karhanın yapraklarının papatyaya benzemesinin yanı sıra, dalları ve kökü kullanılmaktadır. Ülkemizde yetişmez.

 

Akırı Karhanın Faydaları


  • Öksürük ve balgamı keser. 
  • Vücuda kuvvet verir. 
  • Felç tedavisinde iyi bir yardımcıdır. 
  • Diş ağrılarını ve romatizma şikayetlerini azaltır. 
  • Cilde faydalı bir bitki olan akırı karha cilt bakımı için kullanılmaktadır.
Kusma ve ishale neden olabildiği için daha çok haricen kullanılır.

 

Akırı Karha Nasıl Kullanılır

 

Akırı karha zeytinyağında kaynatılıp elde edilen yağ soğuduktan sonra felç olan bölge bu yağ ile ovulursa faydası görülür. Bu yağ yüze ve cilde sürülürse, cildi besler ve yüzü güzelleştirir. Akırı karha kaynatılıp suyuna bal ilave edip içilirse balgam, öksürük ve mide üşütmesine karşı faydalı olur. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir.

 

Akın Karha Yağı

 

Akın karha, Saf zeytin yağında eriyene kadar kaynatılır,  elde edilen yağ ile sorunlu bölgelere masaj yöntemiyle uygulanır.  Yine bu şekilde elde edilen yağ yüze sürüldüğünde cilde güzellik sağlar.

 

Akın karha çayı

 

Akın karha bitkisinden kaynatılarak elde edilen suyuna bal veya şeker ilave edilir içililebir. Baştan gelen balgamı tamamen yok eder.

Akırı karha kaynatılıp suyuna bal ilave edip içilirse balgam, öksürük ve mide üşütmesine karşı faydalı olur. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir.

Akırı karhanın faydaları, yapısal özellikeleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız makalemiz umarızki siz değerli okurlarımızın faydalandığı bir makale olmuştur. bitkilerimiz.org olarak sıradaki yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tafsiye ediyoruz. :iyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz : AKYILDIZ SOĞANI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder