21 Ağustos 2014 Perşembe

Akyıldız soğanı


Akyıldız soğanının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı ile ilğili hazırladımız makalemiz umuyoruz ki siz okurlarımız için faydalı olur. İyi okumalar.

 

Akyıldız Soğanı

 


Akyıldız soğanı (Ornithogalum Umbellatum), Hyacinthaceae familyasından Ornithogalum cinsini oluşturan anavatanı Güney Avrupa olan çok yıllık otsu bitki türüdür.

Akyıldız soğanı bitkisi çoğunlukla Batı, Orta ve Güney Anadolu’da doğal olarak yetişir. Yamaçlar, çayırlıklar, yol kenarları ve tarlalarda deniz seviyesi ile 1950 metre arasında bulunur. Beyaz çiçekli, otsu ve çok yıllık bir bitkidir. Çiçekler gövdenin ucunda ve 8-20 tanesi bir arada bulunur. Anadoiuda yaygın bir türdür.

Dış tarafı yeşil renkle bezeli beyaz çiçekleri ile  Ornithogalum türleri arasında en çekici olanlarından biridir. Gövdesi üzerinde çiçek sayıları 3-12 arasında değişen Mart-Mayıs aylarında çiçeklenir.

Akyıldız soğanı eski romadan beri özellikle çıbanlar ve sivilceler için kullanılır. Ayırıca kusturucu etkisi de vardır. İçerisinde C vitamini, saponinler, nişasta, müsilaj ve zehirli glikozitler barındırır.
Fakat zehirli olduğundan dahili kullanımı tavsiye edilmez.

 

Akyıldız Soğanı Faydaları

 

İçeriğinde ; Nişasta, saponinler, C vitamini, müsilaj ve başlıcası convallotoxin olmak üzere glikozitler taşımaktadır. Bu yapısı itibariyle faydaları şmyle sıralanabilir.
  • Sivilce ve çıbanları iyileştirmek oldukça faydalıdır.
  • Düşük miktarlarda içerisindeki müsilajın etkilisiyle idrar söktürücü ve kusturucudur.
  • Ayrıca, yine düşük miktarlarda kullanıldığında kalbi kuvvetlendirici etki gösterir.

 

Akyıldız Soğanı Nasıl Kullanılır


Yaprakları sebze olarak, toprak altındaki soğanları da tıbbi amaçla kullanılır. Akyıldız soğanı taze ya da pişmiş olarak sivilce ve çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Zehirli bir bitki olduğu için dahili kullanımı tehlikeli olabilir.

Kurutulmuş Akyıldız soğanı,  toz edildikten sonra, salep yerine, dondurma yapımında kullanılmaktadır. Bu bitkinin yumruları müsilaj taşıdığından dondurmaya bir kıvam vermektedir.

Akyıldız soğanının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemiz burada son bulurken, yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümidediyor ve bir sonraki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: ALFAALFA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder