21 Ağustos 2014 Perşembe

Alıç ağacı, çiçeği ve meyvesiAlıç ağacının yapısal özellikleri ve faydaları üzerine derlenmiş olan makalemiz sizlerin faydalanabilmesi için beğeninize sunulmuştur. umarız ki yazımızdan faydalanabilir ve beğenirsiniz İyi okumalar.

 

Alıç 

 


Alıç Ağacı ve Çiçeği (Crataegus monogyna): 12 metreye kadar uzayabilen, pembe-beyaz renkte çiçekler açan, dikenli bir ağaç olan alıç ağacı daha çok yabani olarak yetişir.

Nisan-Mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyvaları olan çalıya benzer bir ağaçtır. 20 kadar alıç türü ülkemizde batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmıştır.

Muşmulaya benzeyen meyveleri kırmızı ya da koyu sarı renklerde, mayhoş tattaki alıç meyvesi ekşi muşmula olarak da bilinir.
İçeriğinde ; Tanen, trimethylamin ve bazı vitaminler      flavonlar, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler içerir.

Eski Yunanlı ve romalılar alıçı neşe ve mutluluğun sembolü olarak kabul etmiş, gelinlerin ellerinde tuttuğu çiçek demetlerinde bu bitkiyi kullanmışlardı. Yine romalılar yeni doğan çocukların ruhunu şeytandan korumak için eve alıç yaprakları koyarlardı.

 

Alıçın Faydaları


  • Önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir.
  • Kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışı) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir.
  • Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Beyne kan akışını arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Cinsel gücü arttırır.

 

Alıç Nasıl KullanılırAlıç yaprağı, çiçeği ve meyvesi kullanılır. Alıç çiçeğinden yapılan alıç çayı ile alıç meyvesi kalp krizi riskini azaltır ve kalp krizi sonrası iyileşmeyi kolaylaştırır.

Lapa haline getirilip şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Suyu şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını keser. Vücutta alışkanlık yapmadığı ve birikerek vücuda zararlı olabilecek maddeler içermediği için Alıç, uzun süreli olarak kullanılabilir. Zaten etkilerini göstermesi için belli bir süre kullanmak gerekmektedir.

 

Alıç Çayı

 

Alıç çayı için; ince kıyılmış 1 tatlı kaşığı alıç bitkisi bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Balla tatlandırılabilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Ülkmizde bir çok bölgemizde yatişen alıç ağacının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerine dair hazırladığımız makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umuyoruz ki makalemiz sizler için faydalı olmuş ve beğeninizi kazanabiliştir. Sıradaki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Bir sonraki makalemiz: ALOE VERA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder