21 Ağustos 2014 Perşembe

Alfalfa otu


 

 

Alfaalfa otunun faydaları ve yapısal özellikleri hakkında derlemiş olduğumuz yazımız siz değerli okurlarımız için faydalı bilgiler içermektedir. sizlerinde yazımızdan faydalanacağını umuyor iyi okumalr diliyoruz.

 

 

Alfalfa OtuAlfalfa (Medicago sativa); Ülkemizde yabani yonca yada kaba yonca diye bilinen Alfa alfa asya kökenli bir bitki olup Romalılar ve Araplar tarafından dünyaya yayılmıştır.

Araplar ona içeriğindeki vitamin, protein ve minerallerden dolayı `Besinlerin Babası` adını vermişlerdir. Birçok yerde ve iklimde yetişen bir bitkidir. Alfaalfa bitkisi ,  mavi ve mor renkte açan bir bitkidir ve yaklaşık3 meterkadar büyür.

Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan bu bitki Asya’ da özellikle Arap yarımadasında geçmişten günümüze kadar sıkça tüketilen bir besin olarak dünya ya yayılmıştır.Yalnız Araplar tarafından değil Uzakdoğu milletleri ile Avrupa’ da kurulan büyük uygarlıklarda da faydaları ile kendisine kullanım alanı bulan bir bitki olmuştur.

Alfa Alfa bitkisi proteinlerin bakımından oldukça zengindir . Alfa Alfa bitkisi yapısında bol miktarda vitamin içerir. Özellikle A K ve C Vitamini yönünden oldukça zengindir.

 

Alfaalfa Otunun FaydalarıAlfalfa, manganez, kalsiyum ve beta-karoten (Kalp hastalıkları ve kansere karşı çok yararlı), proteinler, A, C ve K vitaminleri içerir. Alfalfa, gıda üreticileri tarafından klorofil ve karoten kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Alfalfa, K vitamininin en iyi doğal kaynaklarından birisidir.
K vitamini belirli proteinlerin kalsiyuma bağlanmasına yardım eder ve uygun kemik mineralizasyonu için gereklidir. Sağlıklı kemik gelişimi ve kemiklerin korunması , Artrit, kireçlenme ve mafsal iltihabının giderilmesi sağlar.
  • İştahın artırır ve iyi bir besleyicidir.
  • Anemi, kansızlık, İdrar yolları, böbrek ve idrar kesesi rahatsızlıkları tedavisinde önerilmektedir.
  • Böbrek taşı veya kumu düşürmek İçin yardımcı ve idrar artırıcı, Sistit (cystitis) giderici, Karaciğer, kan ve böbrekleri ve temizleyicidir.
  • Hipofiz bezi fonsiyonlarını destekleyici, Gut, damla hastalığı, Kabızlıkta rahatlatıcı etkisi vardır.
  • Estrogen (östrojen) üretimine yardımcı, Kan şekerinin ayarlanmasına yardımcı olur.

 

Alfaalfa Otunun Kullanımı  

 

Alfaalfa otunun hiç bir işleme maruz bırakılmadan tüketilmesi en doğru yöntem olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bunun dışında, yaprakları ve kökleri kullanılır. Çayı yapılabilir. 

Özellikle ABD ve Avustralya mutfağında salatalarda yeri olan bir bitkidir. Bazı ülkelerde genç yaprakları çiğ olarak tüketilmektedir. Daha olgun alfalfanın tüketimi çok yüksek diyet lifi içeriği nedeniyle kısıtlıdır. 
 
Alfalfa, gıda üreticileri tarafından klorofil ve karoten kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Alfalla, genelde tablet olarak satılmaktadır. Toz haline getirilerek kullanılabildiği gibi, kaynatılarak da kullanılır.

Alfaalfa otunun faydaları ve yapısal özellikleri üzerine derlenmiş olan yazımızın sizler için faydalı olduğunu ümidediyoruz. vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder bir sonraki makalemizn dikkate değer oldunu vurgulamak isteriz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz : ALIÇ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder