21 Ağustos 2014 Perşembe

Aloe vera
Kozmetik sektöründe adını sıklıkla duyduğumuz aloe vera bitkisinin faydalı yönleri ve kullanım biçimleri hakkında derlediğimiz makalemiz sizlerin beğenisine sunulurken okuyucularımız için faydalı olacağını ümidediyoruz. İyi okumalar.

 

 

Aloe VeraAloe vera otu ; zambakgiller familyasındandır. Anayurdu Afrika Kıtası olan aloe vera otu , ülkemizde Güneybatı ve Güney bölgelerimizdeki sıcak yörelerde yabani olarak yetişmekte, kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır.

Aloe vera otu 30 cmye kadar boylanabilen, duyarlı çok yıllık etli ve sulu bitkidir. Kılıç biçiminde uca doğru incelip sivrileşen, kenarları testere gibi küçük dikenli, soluk yeşil renkli ve üzerinde daha açık renk lekeler bulunan etli yaprakları toprağın üzerinde rozetler oluşturarak yükselir.

Aloe vera otu yapraklarının içinde saydam, jöleye benzeyen bir özsu bulunur. Hafif kokulu olan bu özsu, havayla karşılaşınca katılaşır ancak alkolde hemen erir. Serbest ya da glikozit halde antrasen türevleri (aloin ve aloemodin adlı maddeler), uçucu yağ ve reçine içerir. Aloe vera otundan çıkarılan bu özsu, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır.

 

Aloe Veranın Faydaları


Kabızlık tedavisinde aloe vera toz haline getirilir, kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir. Kabızlık sorununa çözüm sağlaması da faydaları arasındadır.
  • Müshildir. Ancak fazla kullanılırsa diyareye neden olabilir. 
  • Midevidir. Sindirimi kolaylaştırır. 
  • Safra söktürücüdür. 
  • Kadınlarda regil kanamasını artırarak regil dönemini kolaylaştırır.

Böyle durumlarda, etkisinden yararlanmak üzere Aloe vera otu yaprakları kesilerek ya da çizilerek çıkan özsu alınır. Ancak, çok küçük bir dozu, bir-iki damla yeterli olur. Deri iltihapları ve egzama durumlarında rahatlama sağlar.

Aloe vera otu ayrıca yaraları, küçük yanıkları, güneş yanıklarım ve böcek sokmalarını iyileştirir. Kuru ciltleri nemlendirip rahatlatır. Bu gibi durumlarda, Aloe vera yapraklarından çıkarılan özsu, şikayetli yerlere dıştan uygulanır.

Gebe kadınlarda rahim kasılmalarına ve emzikli annelerde bebekte ishale neden olacağı için, bu gibi kişiler Aloe vera otunu  dahilen kullanmamalıdır.

 

Aloe Veranın Kullanımı

Aloe Vera Jeli

 

Aloe vera bitkisinin dış yapraklarından birini kökünden yaklaşık 2,5 cm. yukarıdan kesilir.
Yaprağın dışını bıçakla sıyırıp, kaşıkla içindeki jeli alınıp kapalı bir kavanoz yada v.b bir kapta 3 ay kadar dolapta saklandıktan sonra aloe vera jelini elde etmeniz mümkün.


Aloe Vera ÇayıAloe veranın kurutularak toz haline getirilen kütlesinin 50 gr kadarı 1 dk. Sıcak suda toz eriyene kadar mikserle karıştırılır, balla tatlandırılarak, 1 ‘er fincan içilir.

Gülyağı ile birlikte alma ve şakaklara sürüldüğü zaman baş ağrısına karşı faydalıdır. Ağız ve burun yaralarına da iyi gelir. Aloe vera otu su ile karıştırılarak iki kaşık kadar içildiği zaman zekayı geliştirir, kalbi kuvvetlendirir, safra ve balgam artıklarını mideden temizler, şehveti düzenler, soğukta içildiği zaman ise kanlı ishalden korkulur.

Aloe vera otu su ve sirke ile eritilerek saç dipleri ovulursa saçların dökülmesini önler. Kaynatılıp yaralara pansuman yapılır, yanık yaralarında ağrıyı keser. Bal ile macun yapılır dil etrafında beliren şişliklerde ağızda tutulur.

 

Aloe Vera Göz BakımıAloe veranınkesilerek içnden çıkması sağlanılan jelimsi sıvısı sürme gibi ağrıyan göze çekilir veya damlatılır. Göze sürme gibi çekildikten veya damlatıldıktan sonra göz, bir sargı ile kapatılır,  göz kapaklarındaki şişlikleri giderir.

Kökünün veya sap kısmının tozunun, makatta meydana gelen yaralar üzerine serpilmesi gayet faydalıdır. .Dimağda ve göz sinirlerinde bulunan safralı artıkları temizler.

Aloe vera bitkisinin faydalı yönleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken, sıradaki makalemizin ilğinizi çekeceğini düşüyorur ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: ALTINKÖKÜ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder