21 Ağustos 2014 Perşembe

Altın kökü otu

Altın kökü otunun faydaları ve yapısal özellikleri hakkında hazırladığımız yazımız siz bitkilerimiz.org okurlarının faydalanabilmesi için beğeninize sunulmuştur. umuyoruz ki makalemizden faydalanabilir ve beğenirsiniz.İyi okumalar. 

Altın Kökü Otu

 


Altın kökü bitkisi (Uragoga ipecacuanha); Ana vatanı Güney Amerika olan, ormanlık bölgelerde yetişen, daima yeşil, yapraklı ve otsu bir bitkidir. İpeca  olarak da bilinir. Altın kökü otu 50-60 cm ‘ye kadar uzayabilen ve sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. Altınçiçek, Ölmezçiçek ve Güveotu isimleriyle de bilinir.

Çiçekleri oldukça küçük, topluca bir arada, salkım şeklinde, taç yaprakları beyaz renktedir. Meyveleri önce ham iken yeşil, olgunlaşınca kırmızı bir renk alır ve meyvelerinin topluca bir arada durması nedeni ile baş meyvesi diye de anılır.

İçerisinde flavonlar, reçine, kumarin ve acı madde ile bir miktar da uçucu yağ vardır. Çeşitli alkoloidler, nişasta ve şeker içerir.

 

Altın Kökü Otunun Faydalarıİdrar söktürücü, safra ve pankreas salgısını ve mide suyunu arttırıcı ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcıdır. Mesane, prostat ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Romatizma ve eklem ağrısı şikayetlerini azaltır. Tokluk verir.

Hazım zorluklarında ve basurda faydalıdır. Yaraların iyileşmesine yardımcı, dokuları onarıcı ve iltihapları giderici etkilere sahiptir.

  • Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir. 
  • Karaciğer iltihaplarında da faydalıdır. 
  • Müzmin bronşitte ifrazatı artırır. 
  • Az miktarda kullanıldığı takdirde tatlandırıcıdır. 
  • Yüksek dozlarda kullanılırsa kusturur, ishal yapar. 
  • Bronşite iyi gelir ve mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür.

 

Altın Kökü Otu Nasıl KullanılırÇiçekli dalları toplanıp kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak altın otu çayı hazırlanır ve genelde bu şekilde kullanılır. Altın otu çayı özellikle idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

 

Altın Kökü Otu Dizanteri

Altın Kökü Çayı


dizanteri hastalığında,  2 gr altın kökü otu 150 gr suda 15 dk kaynatılır, süzülür ve 30 gr şekerle tatlandırılır. Saatte 1 çorba kaşığı olmak üzere, 3 gün devam edilir, ilk gün kusma ve ishal artışı meydana gelirse de sonra düzelir.

Altın kökü bitkisinin kökleri kullanılır,  0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur.  Altın kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur. Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

Makalemizin sonuna gelirken Altın kökü otunun faydaları ve yapısal özellikleri hakkında derlediğimiz yazımızın sizler için yararlı olduğunu ümidediyor vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki makalemizn dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makale: ALTINBAŞAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder