21 Ağustos 2014 Perşembe

Altınbaşak otu


 

Altınbaşak otunun faydaları, yapısal özellikleri ve gündelik kullanımı hakkında faydalı bilgiler içeren makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için beğeninize sunulmuştur. İyi okumalar.

 

 

Altınbaşak Otu

 

Altınbaşak Otu (Solidago virgaurea):Vatanı Kanada olup oradan Avrupa’ya getirilmiş ve zamanla yabanileşerek yayılmıştır. Bilimsel adı Helichrysum graviolens olan bitki, Kahverengimsi renkli gövdesi ile dikine yükselir.

Çiçekleri demet şeklinde ve oldukça sık olup bir aradadır. Yaprakları oturmuş mızrak şeklinde, ucu sivri, kenarları kertikli ve düzdür. Çiçekleri oldukça küçük çan şeklinde, 3-5m büyüklüğünde, yukarı doğru dikine durur vaziyette, taç yaprakları altın sarısı renkli ve 10-15 adettir.

Halk arasında dalak otu veya mayasıl otu olarak da bilinmektedir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişmesi mümkündür.

Nisan-Mart aylarında saksı, kasa veya çamlıklarda hazırlanan humuslu toprağa ¼ veya 1/5 oranında da kum katılır ve bu toprağa tohumları ekilebilir ve daha sonrada fideler Mayıs ayında tarla veya bahçelerin güneşli yörelerinde 30-40cm oranında geldiğinde dikilerek yetiştirilebilir.

Yapısında eterli uçucu yağlar, flavonlar, tanen, saponin, C vitamini, karotin, kumarin ve P vitamini ihtiva etmektedir. Altınbaş hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda ve ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir

 

Altınbaşak Otunun Faydaları

 

  • İdrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.
  • Antiseptik özelliği bulunmaktadır.
  • Bedendeki fazla sıvıyı atar ve özellikle bayanların aşırı adet kanamalarında fayda vermektedir.
  • İdrar tutamama ve idrar yapamama hastalıklarınada iyi gelir.
Böbrek büzülmelerinde ve böbrek iltihaplarında yararlıdır. Uzmanlık alanı böbrek ve bağırsak hastalıklarıdır. Diğer bir uzmanlık alanı ise, insanın duygusal yaşamını ( ruhsal sıkıntılar ) düzenlemesidir. Bu durumda altınbaş otu çok yararlıdır.

Çocuk ishallerinde kullanılabilir. Karaciğer tıkanmalarını açarak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Birçok araştırma sonucunda ; idrar yolları kumları, ödem, yatağı ıslatma ve idrar tutamamaya karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

Böbrek ve mesane taşlarını düşürücü, iltihapları öneyici, yaraları iyileştirici, idrar söktürücü, ödemi (vücudun su toplaması) önleyici ve kanserli urları iyileştiricidir. Bu özelliğinin yanında, Kişinin tüm ruhsal duyumları böbrekler tarafından karşılanır. Bu nedenle, örneğin, bir yakının ölümünde veya herhangi bir sıkıntı karşısında, en fazla zarara uğrayak etkilenen organ böbrektir. Altınbaşak, kişinin duygusal yaşamını en iyi düzenleyen bir şifalı bitki olarak kendini kanıtlamıştır.

 

Altınbaşak Otu Nasıl Kullanılır

 

Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. 

Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.

 

Altınbaşak Otu ÇayıAltınbaşak çayı için: Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Harmanlanmış altınbaşak çayı için: altınbaşak otu, Sarı ballıbaba otu ve yoğurt otu eşit oranda karıştırılır. Bu karışımdan yarım tatlı kasığı dolusu , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-4 bardak içilir.

Altınbaşak tennürü için , tennür: Günde 3-5 kere, 10-15 damla D1 inceltisindeki tentür doğrudan dil üstüne veya yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır. Çay olarak kullanıldığı her yerde tentür olarak da kullanılabilir.

Altınbaşak otunun faydaları, yapısal özellikleri ve gündelik kullanımı hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. yazımızın sizler için yararlı olduğu imdiyle sıradaki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. İyi okumalar.


Bir sonraki makalemiz: ALTIN MÜHÜR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder