21 Ağustos 2014 Perşembe

Altınmühür otu
Altınmühür otunun faydaları ve kullanım biçimleri hakkındaki yazımız siz bitkilerimiz.org okurları için kaleme alınmıştır. umuyoruz ki yazımız sizler için faydalı olur. Makalemizle ilğili görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapmayı ihmal etymeyiniz. İyi okumalar.

 

 

Altınmühür Otu


Altınmühür (Hydrastis canadensis) ,ormanlık alanlarda yetişen çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Hint boyası ve hidrastis olarakta bilinir. Ormanlık alanda yetişen bu çokyıllık bitkinin, parlak sarı, düğümlü kök tabanından, kıl küçüklüğünde kökler büyür.

İlkbahar 30 santimetreye ulaşabilen, tabanında sarımsı kahverengi pulları olan, tüylü dik bir gövde verir. Koyu yeşil yaprakları tüylerle kaplı, el biçimli ve damarlıdır. Çicekleri yeşilimsi beyaz, meyveleri ise koyu kırmızı, böğürtlene benzeyen tanelerdir. Ayrıca sinüsleri açmak için kullanılır.

Köksapı buruk ve acıdır. Içinde hidrastin, hidrastinin gibi alkaloidler bulunur. Köksapından dokumaları safran rengine boyamakta kullanılan sarı bir sıvı elde edilir.

 

Altunmühür Otunun Faydaları

 

Altın mühür bitkisinin antipiretik (ateş düşürücü), antienflamatuar (iltihap ve yangı karşıtı) ve kanamayı durdurucu özellikleri vardır.
  • Mantar hastalığına da iyi gelen altın mühür, özellikle kadınlarda karşılaşılan vajinal mantarın iyileştirilmesinde etkin rol oynamaktadır. 
  • Sabahları görülen mide yanmalarına karşı kullanılır. Ayrıca iştah açıcı özelliklere de sahiptir.
  • Altınmühür otu , bağırsak solucanlarının düşürülmesine etkili bir bitki olmakla beraber,  tırnak mantarının iyileşmesine de katkısı olan altın mühürün kullanımı, tırnak mantarı içinse, sürülmesi, ya da içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Altınmühür otu, Gıda zehirlenmesi gibi problemlerde meydana gelen, ishal ya da bulantı gibi problemler, altın  mühür ile giderilebilmektedir.

Altınmühür Otunun Zararları


Altınmühür otu hamilekadınların kullanmaması önerilen bir bitkidir. Altın mühürün içeriğindeki berberin adlı bileşenin plasentadan fetusa geçebileceği ve kernikterusa neden olabileceği düşünülmektedir. 

İçeriğindeki bileşenlerin süte geçerek, bebekte kernikterus oluşumuna yol açabileceği düşüncesidir Kernikterus: Yeni doğan çocuklarda merkezi sinir sistemindeki sinir hücrelerinde birikerek onları zedelemesiyle gelişen ve oldukça ağır seyreden bir hastalıktır.

 

Altınmühür Otunun KullanımıAltın mühür bitkisinin yapraklarından elde edilen lapa ciltte görülen isilik ve benzeri alerjik problemlerin iyileştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda, göz yorgunluğu, göz kaşıntısı; ya da göz kızarıklığı problemlerinde de önemli bir tedavi destekleyicisi olarak , altın mühür bitkisinin çayını hazırlayarak, bu çayı pamuk yardımı ile gözlerine kompres uygulamansı önerilmektedir..

 

Altınmühür Otu Çayı


Bir bardak kaynar su içerisine atılan bir tatlı kaşığı kurutulmuş altınmühür bitkisi, yaklaşık 10 dk demlenerek günde dört sefer içilebilir; on günden sonra, altın mühür bitkisinin içilmesine ara verilmesi gerekmektedir; aksi takdirde, karaciğer üzerinde bir takım olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Altınmühür otunun faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımız burada son bulurken , makalemizin sizler için faydalı olduğu ümidini taşıyor ve vakit ayırıp okuduğunz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki makalemizin dikkatinizi çekeceğini dünüyoruz ve okumanızı tavsiye ediyoruz. bir sonraki makalemizde buluşmak üzere hoşçakalın.

Sıradaki makalemiz: AMBER AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder