21 Ağustos 2014 Perşembe

AnasonÖzellikle rakının hammaddesi olmasıyla bilinen Anason otunun faydaları ve yapısal özelliklerini siz değerli bitkilerimiz.org okurları için derlemiş bulunuyoruz. makalemizin sizler için faydalı bilğiler içerdiğini ümidederk iyi okumalar dileriz.

 

 

 

Anason otu

 


Anason (Pimpinella anisum); Maydanozgillerden, kokulu tohumu Hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan bir bitki. Anason 30-50 (70) cm yükselebilen tek yıllık otsu bir bitkidir.

Kök ince, oldukça kısa iğ şeklindedir. Sap yuvarlağımsı olup, az veya çok tüylüdür. Yapraklar bitkide bulundukları yere göre şekiller gösterirler. Alt yapraklar uzun saplıdır. Şekilleri yuvarlağımsı kalp veya böbrek şeklindedir. Çiçeklerin muhafaza yaprakları ya yoktur veya tek yapraklıdır. Küçük muhafaza yapraklar ise iplik şeklindedir. Taç yaprakları ise 5 adet olup, beyaz renklidir.

Başta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu’da bahçelerde yetiştirilir. Kültür anasonunun vatanının Anadolu olduğu tahmin edilmektedir.

Meyvalarında nişasta, müsilaj, sabit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağ miktarları Bitkinin cinsine ve yetiştiği yerin şartlarına bağlıdır. Uçucu yağın % 80-90’ı anetoldür. Anetol, zehir etkili fakat bu etkisi çok olmayan bir Maddedir.


Anasonun Faydaları

 

Anasona kokusunu veren ancak tadı tatlımsı olmayan diğer bir madde de Menthlychavicol-ısoanethol’dur. Anason denilince akla ilk gelen rakıdır. Rakıyla özdeşleşen anason bitkisi birçok rahatsızlığa iyi gelen şifa kaynağı bir bitkidir.Anason kullanıldığı zaman iştahı açarak yemeklere olan tiksintiyi ortadan kaldırır.
  • Mide ve bağırsaktaki gazların gidererek hazmı kolaylaştırır.
  • Nefes darlığı olan hastalarda kullandıklarında rahat bir nefes almalarını sağlar.
  • İshal ve kusmaları önler.
  • Yatıştırıcı özelliği sayesinde gerginliği alır, sinirleri keser.
  • Öksürük şikayetlerine de iyi gelmektedir.
  • Kan dolaşımını arttırarak, düzenli çalışmasını sağlar, kalbi kuvvetlendirir.
Fakat aşırı kullanıldığı zaman vücutta uyuşukluğa neden olur.

 

Anason Yağı

 

Meyvelerinden Su buharı distilasyonu ile elde edilen Anason yağı, hemen hemen renksiz ve karakteristik kokuludur. Anason meyvesi uçucu yağ içermektedir.  Uçucu yağın en önemli maddesi Trans-anethol’dur. Bu uçucu yağın % 80-90′ını oluşturur. Anasonun kendine özgü kokusu ve tatlımsı tadı bu maddeden ileri gelmektedir.


Anason Nasıl Kullanılır


Anason çayı Anason otunun kurutularak sıkac suda 10 dk civarında demlendirilmesi suretiyele elde edilebilir., kaynatılarak çay niyetine de tüketilebilir. Bu özellikleri ile, aşırıya kaçmamak ve yeteri kadar tüketmek şartıyla anason tüketmenin vücuda hiçbir zararı yoktur, aksine bir çok faydası vardır.

Anason Çayı


Bir bardak anason çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze yaprak yeterlidir. Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer çayı kurutulmuş anason tohumlarından yapacaksanız 1 çay kaşığı tohumu havanda iyice ezdikten sonra suya atın ve demlenmesini bekleyin.

Uyku verdiği için yatağa girmeden önce içilmesi tavsiye edilir Ayrıca nefes darlığı, öksürük ve kalp çarpıntısı rahatsızlıklarında da etkilidir.
Anason yüksek dozda alındığında uyuşukluk, baş ağrısı, görme zorluğu yapar.

Anason otunun faydaları ve yapısal özelliklerini incelediğimiz makalemizin sonuna gelirken yazımızın siz değerli okurlarımız için yararlı olduğu düşencesiyle sırdaki makalemizide okumanızı tavsiye eder vaktinizi ayırıp makalemize ilği gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.


Bir sonraki makale: ANDIZ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder