21 Ağustos 2014 Perşembe

Andız ağacı
Ardıç yada meşe olarak bilinen Andız ağacının yapısal özellikleri , faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derleğimiz makalemiz siz okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. iyi okumalar. 

 

 

 

Andız AğacıAndız ağacı (Juniperus drupacea) ; pul yapraklılar familyasına ait 25 metre kadar boylanabilen  bir ağaç türüdür. Andızların. tomurcuklar yumurta biçiminde ve yaprakları iğne biçimindedir. Koyu yeşil görünüm verirler.

Sık yapraklı olması dolayısıyla yağmur tanelerinin toprağa sızmasını sağlarlar. Olgun kozalak oldukça büyük ve etlidir,kozalak pulları odunlaşmış sert muhafaza içerisinde saklıdır,etli kısmında şeker bulunmaktadır, etli kısım buruk tadındadır. Andızlar karsit arazilerde yetişmektedir. 900-1200 rakımları arasında çokça görülür.

Ardıç,meşe,kızılçam,sedirle birlikte bulunur. En çok Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Karaisalı, Aladağlar ve Kozan’da yayılıma katılır. Torosların ardında Seydişehir civarında ferdi olarak bulunur. Andız kozalağı içerisinde bir çok uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır.

Andız kozalağında bulunan eterli yağlar arasında yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler yer almaktadır.

 

Andız Ağacının FaydalarıAndız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır.

Dal ve yaprakları kaynatılarak, buğusu hayvanlarda sancıyı kesmede kullanılır. Kozalakları kaynatılıp içilirse öksürüğü keser. Kaynattıktan sonra üzerine bal katıp, tuz atılırsa balgam söktürür. Andız ya da enek pekmezi nefes darlığına ve basura iyi gelir.
  • Safra ve balgam söktürmeye,
  • kansere,
  • idrar arttırmaya,
  • öksürüğe,
  • soğuk algınlığına, gribe, göğsü yumuşatmaya, vücuda dirilik vermeye,
  • bağırsak parazitlerine, mide gazı ve ağrılarına, karaciğer ve dalağa, baş ağrılarına,
  • adet zorluğuna,
Karaciğer ve akciğer hastalıklarına, kalp-damar açmaya, kanı temizlemeye, ateş düşürmeye, vücuttaki toksinlere, harici egzama ve yaralara iyi gelir.

 

Andız Ağacı Nasıl Kullanılır

 

Andız kozalağı, yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler veacı maddeler içerir. Sade olarak yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak ta yenilebilir. 

Meyveleri kaynatılıp pekmezi çıkarılarak yenir. Kaynatılıp hoşafı ve kompostosu yapılır. Ezilerek lapası harici olarak egzamaya sürülür. Lapası romatizmalı yerlere sarılır.

Yaprakları kaynatılarak suyu içilir. Kökleri yakılıp katranı elde edilir, harici kaşıntı, yara ve egzamaya kullanılır. Meyveleri kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir.


Andız Pekmezi


Sonbaharda olgunlaşan andız kozalakları toplanarak kozalağının kabuğu sert  tabakadan ayrılır. Asıl pekmez yapımında kullanılan bu kozalakların kabuk kısmıdır. Bu işlem yapılırken birçok yerde kabuk ayrılmaz.Andız kozalağı kırılarak bu işlem yapılır. Kırılan andız kozalakları 2-3 gün süreyle büyük kaplarda suda bekletilir ve süzülerek tortu kısmı ayrıştırılır. Sonrada kıvama gelinceye kadar kaynatılır. Andız Pekmezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Andız Kökü Suyu


kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların regil hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır.

Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Andız ağacının yapısal özellikleri , faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. yazımızın sizler için faydalı olduğu kaatiyle sıradaki yazımızında ilginizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


Sıradaki makalemiz. ANTEP FISTIĞI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder