21 Ağustos 2014 Perşembe

Antep fıstığıAntep fıstığının faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımına dair bilgilerin derlenmiş olduğu makalemiz sizlerin yararlabilbesi için beğeninize sunulmuştur.bitkilerimiz.org olarak yazımızdan faydalanabileceğinizi umarak iyi okumalar dileriz.

 

 

Antep Fıstığı

 


Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu bir meyve veren ağaçtır. Bu ağaç adını en çok yetiştiği kentlerden olan Gaziantep’ten alır. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır. Lezzetli tohumları sevilerek tüketilir.

Antep fıstığı. Antep fıstığının anavatanı Türkiye, İran ve Türkmenistan’dır. Dünya’da Antep fıstığının en çok yetiştiği ülkeler, sırasıyla İran, ABD ve Türkiye’dir. Türkiye’de ise en çok Gaziantep (Nizip İlçesi), Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır illerinde yetişir. Fıstık ağacı sıcak havayı çok sever. Antep fıstığının 4 çeşidi vardır.

Bunlardan “İran fıstığı” denilen tür, en çok yetiştirilenidir. İran fıstığının meyveleri diğer hepsinden daha iridir. Ancak yağ oranı oldukça düşüktür.

Protein bakımından %22.6, karbonhidrat bakımından %15.6 ve kalori değeri ve yağ oranı bakımından fındıktan sonra ikinci sırayı almaktadır. Bu kadar yüksek besin değeri ve çerez olarak her yerde aranılan bir meyvedir.

 

Antep Fstığının FaydalarıAntep fıstığı vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudun gelişmesini destekler. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır.
  • Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser. 
  • Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir. Böbrek ve meshane kumlarını düşürür. Devamlı yenirse azaları kuvvetlendirir.
  • İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. bedeni ve zihni kuvvetlendirir.
  • Kalbi kuvvetlendirir. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır. 
  • Akciğeri iltihaplardan temizler.

 

Antep Fıstığı Nasıl KullanılırGünde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı,vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. Antepfıstığından  yapılan şurup, balgam söktürücüdür, bronşite de iyi gelir: Bunun için fıstık içi bir havanda içine biraz su konularak ezilir. Sonra içine bir miktar daha su ile şeker katılarak kaynatılır. Böylece hazırlanan şuruptan içilir.

 

Antep Fıstığı Yağı


Antepfıstığı yağı (Pistachio Oil) yüksek oranda tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren, Omega–3 ve Omega–6 yağ asitlerini içerisinde bolca bulunduran hoş kokulu bitkisel bir yağdır.

B3, B6, B12 ve A vitaminlerini, Pro–Vitamin B5 (Pantotenik asit) ve tiamin içermektedir. Vücudun karbonhidratı kullanmasına yardımcı olur. Cilt sağlığı için gereklidir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.

 

Antep Fıstığı Yağının Faydaları


  • İştah arttırır, hazmı kolaylaştırır. 
  • Metabolizmayı hareketlendirir. B-3 vitaminine en çok ihtiyacı olanlar: 
  • Vejetaryenler, süt ürünleri ve kümes hayvanlarını tüketmeyenlerin Antepfıstığı yağı tüketmeleri önerilir.
Antepfıstığı yağı insan cildine en hızlı nüfuz eden yağdır. İçerdiği A ve E vitaminleri sayesinde cildin sertleşmesini engelleyip yaşlanma etkilerini geciktirdiği bilinmektedir.

İçerdiği B gurubu vitaminler sayesinde deri hastalıklarından ve anemiden cildi koruyucu bir etkisi vardır. Yine Antepfıstığı yağında bulunan Pro–Vitamin B5 (Pantotenik asit) ‘in saç ve saç derisi sağlığı açısından önemi bilinmektedir.

Ülkemizde tüketiminin bolca gerçekleştiği antepfıstığının özelliklerinin incelendiği makalemizin sonuna gelirken yazımızın sizler için yararlı olduğunu ümidediyor bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekebileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz. bitkilerimiz.org olarak zaman ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemz: ARAROT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder