21 Ağustos 2014 Perşembe

Ararot


Ararotun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımının incelendiği makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımızın yararlanabildiği bir makale olacaktır. yaımızıla ilğili fikir ve önerilerinizi makalemizin sonunda bulunan yorum kısmına ekleyebilirseniz sevinir ve iyi okumalar dileriz..

 

Ararot

 

Ararot (Maranta arundinacea), Marantaceae familyasından  geniş ve oval yaprakları kısa saplı, beyaz çiçekleri olan bir türüdür. Ancak kendisinden ziyade kendisinden elde edilen un kıvamındaki toza arorot demnektedir.
,
Sıcak iklimlerde yetişen “Maranta” adlı kamışın köklerinden elde edilen beyaz bir tozdur. Nişastadan daha incedir. Kokusu ve tadı yoktur.

Tadı,mısır nişastasına benzer. Sosları koyulaştırmada,pastacılıkta ve çocuk mamalarının üretiminde kullanılır. Meyveli jölenin parlak ve yumuşak olmasını ya da dondurmada buz parçacıklarının oluşmamasını sağlar.

Bitkinin anayurdunun Guyana ve Brezilya’nın batı yakası olduğu düşünülür. Batı Hint adalarında, Asya’nın güneydoğusunda, Avustralya ve Güney Amerika’da, özellikle Antillerde, Batı Afrika’da, Bengal, Filipinler, Natal gibi ülkelerde sıcak ve nemli bölgelerde görülür, iğ biçimli yumruları için kültürü yapılırken bitki bugün oldukça azalmıştır.

Diğer nişasta türlerine göre daha ince taneli olan ararot muhallebi ,jöle yapımında ,çorba ,sos,puding ve tatlıları koyulaştırmada kullanılır. Ancak en önemli kullanım alanı olan çocuk maması yapmakta kullanılır.

 

Ararotun Faydaları


  • Çocuk maması yapmakta kullanılır. 
  • Süt çocuklarına ve nekahat dönemi hastalarına verilir. 
  • Hastalıklardan sonra görülen halsizlikleri giderir. 
Ayrıca, meyveli jölelerde kıvamı tutturmak için ve dondurmalarda buz parçacıkları oluşmasını önlemek için kullanılır

 

Ararot Nasıl Kullanılır

 

Besleyici ve güğüs yumuşatıcı olarak 50 gr. ararot alınır, 500 gr.süt su veya ıhlamur suyu ile kaynatılır ve hastaya içirilir. Saleple de pişirilebilir.

Zehirli böcek sokmalarına ve ısırıklarına da iyi geldiği belirtilmektedir. Ancak dikkat fazla alınması uyku getirebilir.Nişastası alınan köklerden kalan posa hayvan yemi olarak kullanılır.

Ararotun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında kaleme alımış yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. yazımızın szler için faydalı olduğu kaanatiyle konuyla alakalı olarak bir sonraki makalemizi okumanızı tavsiye eder vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Sıradaki makalemiz: ARDIÇ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder