21 Ağustos 2014 Perşembe

Ardıç ağacı

Ardıç ağacının yapısal özellikleri ve faydaları üzerine derlenmiştir. İyi okumalar.

 

 

 

Ardıç Ağacı

 

Ardıç ağacı (Cupressaceae); Servigiller familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalıların ortak adı ve Üremesi , bir başka türe bağlı bir ağaç türüdür.

Ardıç ağacı tohumlarını yere döker ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu ( Karatavuk) tarafından yenmedikçe hiçbir işe yaramaz. Ardıç kuşunun sindirim enzimleri bu tohumları çimlenebilecek kıvama getirmektedir. Kuşların dışkısıyla atılmış olan tohumlar çimlenip büyüyebilirler.

Fidanı çok yavaş büyür; bir insan boyuna ulaşması için yıllar, ağaç haline gelmesi için onlarca yıl gerekir. Sivri, sert, mavi renkle çevrili iğneleri en şiddetli kuraklıkta dahi zarar görmeden dayanabilir.

Ardıç ağacının iğneleri, sertliklerini sadece kalın dış yüzey hücrelerine değil, aynı zamanda ihtiva ettiği zengin silisik aside borçludurlar. Böyle bir iğneyi ateşe verdiğinizde, geriye silisik asitten meydana gelen beyaz bir iskelet kalır ki, bu iğnenin ilk şeklindeki bütün incelikleri taşır.

Sıcak iklimlerde ve korunmuş alanlarda ağaç gibi büyümesine karşılık, soğuk bölgelerde çalı manzarasındadırlar. Sürekli yeşil kalabilen bu iğne yapraklı ağacın meyveleri, aslında gerçek meyve değil, etlenmiş meyve yapraklarıdır.

Bunlar sahte meyve diye adlandırılır, aslında bunlar üzeri meyve örtüsüyle tamamen kaplı kozalaktırlar. Böylece ardıç ağacı, karaçam, kızılçam ve diğer çam ağaçları gibi kozalağı bulunan ağaçlar grubuna dahil edilirler.

Eski çağda ardıç meyvesi, antiseptik ve su çekici ilâç olarak bilinmekteydi. Yeni araştırmalar sayesinde, meyvelerin içindeki başlıca müessir maddeler olarak, terebentinden oluşan uçucu yağlar, terpenler, juniperin, tanen, reçine, yağ, pentosan, glikoz, karınca asidi (asit formik), asit asetik, kalsiyum, potasyum ve manganez bulunmuştur.

 

Ardıç Ağacının FaydalarıArdıç ağacının taze iğneleri bol miktarda C vitamini ihtiva etmektedir.
  • Ardıç meyveleri zindelik vericidir,
  • insanın kanını ısıtır, iç krampları gevşetir; mideyi, bağırsakları, akciğeri ve kanı temizler,
  • idrar söktürücü, fazla suyu giderici, dezenfekte edici, mideyi güçlendirici ve metabolizmayı uyarıcıdır.
  • Mide üzerine tesiri; mukoza bezinin güçlü bir şekilde kanlanması, sindirim bezlerinin uyarılması, ayrıca mikrop öldürücü olarak kendini gösterir.
Ardıç meyvesinin ağız yoluyla alınması halinde, uçucu yağlar böbrekte ayrışır. Böylece böbrek cidarı uyarılır ve idrar akışı yükselir. Ardıç esansı, romatizma, egzama, uçuk ve deri döküntü durumlarında denenmiş bir ilâçtır.

 

Ardıç Nasıl KullanılırArdıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek (kaynatmadan) suya karıştırarak da kullanılabilir.

Ardıç tohumunun dışında, ardıcın odunu ve dallarından elde edilen ardıç katranı da kullanılır.
Dallarından elde edilen katran ise egzama ve uyuz gibi bazı cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

Fazla kilolardan kurtulmada ve zayıflamak için ardıç tohumunun idrar söktürücü ve yağ yakan ( yağ yakıcı metabolizma hızlandıran) etkisinden yararlanılıyor. 
Ancak, bu bitki fazla kullandığında böbrekte tahribata neden olabiliyor.

Ardıç Çayı


Ardıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek (kaynatmadan) suya karıştırarak da kullanılabilir. Ardıç tohumunun dışında, ardıcın odunu ve dallarından elde edilen ardıç katranı da kullanılır. Odunundan kalem yapılır.

 

Ardıç ağacının yapısal özellikleri ve faydaları üzerine derlenmiş olan makalemiz umuyoruz ki siz değerli okurlarımız için faydalı olmuştur. bir so9nraki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünüyor ve okumanıozı tavsiye ediyoruz. Vakit ayıp okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalr dileriz.


Sıradaki makalemiz: ARMUT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder