21 Ağustos 2014 Perşembe

Arnika 

 

 Arnika – Altın çiçek bitkisinin yapısal özellikleri ve faydaları bilgiler içeren makalemiz umjuyoruz ki si değerli okurlarımız için faydalı bilgiler içermektedir. İyi okumalar.

 

 

 

Arnika  

Altın çiçek


Arnika – Altın çiçek (Arnica montana); Bileşikgiller familyasındandır. Genel olarak Kuzey Amerika’da yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Boyu yaklaşık olarak 30 – 50cm arasınde değişmektedir. Türkiye’de yetişmesine uygun bir iklim ve toprak türü bulunmamaktadır.

Çiçekleri 4-8 cm çapında, ortada yarım küre şeklinde bir göbek ve bu göbek boru şeklindeki küçük yapraklar ve kenarına dizilen 12-20 uzun dil veya şerit şeklinde altın sarısı renkli taç yapraklara sahiptir.

Arnikanın Orta Asya’da yetişen Türk Arnikası; Arnica Montana ve Batı Avrupa’da yetişen Atlantik Arnikası; Atlantica olmak üzere iki önemli türü vardır.

İçeriğinde; uçucu yağ (timol ve timol türevleri), karbonhidratlar(müsilaj,inülin), kumarinler (skopolotin, umbelliferon), flavonlar (hispidulin, patutelin,betuletol), seskiterpen laktonlar (helenalin, dihidrohelenalin ve esterleri), acı madde (arnisin), karotenoitlert ve fitosteroller bulunmaktadır. 
Ve bu özellikleri itibariyle eşine az rastlanır bir antiseptik yapıya sahiptir.

 

Arnikanın FaydalarıAraştırmalara göre; Arnika çiçek ekstresinden elde edilen merhemi başta morarma, ezilme, burkulma, iç yırtılma, iç kanama, gerilme ve şişme gibi rahatsızlıklara ve de toplardamar zafiyetine karşı kullanılır.
  • Antiseptik özelliğe sahiptir.
  • Açık yaralara sürüldüğünde mikrop öldürücüdür.
  • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Kalp hastalıklarına karşı bir önlem niteliğindedir.
  • Masaj yapılarak deri üzerine uygulandığında rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • Lenf ödemine iyi gelmektedir.
Arnika ekstresi bitkinin çiçeklerinin ekstraksiyonu ile elde edilir ve genellikle merhem yapımında kullanılır.

Hassas kişilerde ciltte alerjik reaksiyona yol açabilir. Sadece haricen kullanılması tavsiye edilir. Ancak, açık yaralar üzerine, göz ağız çevresine sürmekten kaçınmalıdır. Yüksek dozda kardiotoksik olabilir.

 

Arnika Nasıl KullanılırArnika bitkisi Türkiye’de yetişmediği için heryerde bulunabilecek bir bitki türü değildir. Merhem yapılarak vücuda uygulanabildiği gibi çay yapılarak da içilebilir.

 

Arnika, Altın Çiççek Çayı


Yaz başından sonuna kadar toplanan arnika çiçekleriyle alkollü (ya da ispirtolu) eriyiği hazırlanır. 50 gr. taze çiçeğinin üzerine yarım litre % 70′lik alkol (ya da ispirto) dökülür. Bu karışım temiz bir şişeye konulup ağzı sıkıca kapanır.

Bir hafta süreyle güneşli ya da ılık yerde bekletilir. Daha sonra eriyik güneş görmeyen bir yerde, kabının ağzı sıkıca kapalı olarak saklanır. Gerektikçe, şikâyet edilen yerlere dıştan uygulanır.

Arnika – Altın çiçek bitkisinin yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna ğelirken vakit ayırıp makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sıradaki makalemizin dikkatinizi çekebileği düşüncesiyle okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dileriz.


Bir sonraki makale: ARPA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder