21 Ağustos 2014 Perşembe

Arpa
Ülkemizde tarımsal alanda büyük bir yer kaplayan Arpanın yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derlenmiş olan makalemiz sizlerin faydalanabileği bir içeriğe sahip olduğu umuduyla iyi okumalar dileriz.

 

 

 Arpa
Arpa (Hordeum vulgare L.), buğdaygillerden taneleri malt ve yem olarak kullanılan önemli bir tahıl bitkisidir. Tarih öncesi devirlerdeki en önemli kültür bitkilerinden biri olmakla birlikte, ekonomik önemi olan bitkilerin başında gelmektedir.

Yaklaşık 10.500 yıl önce, bugünkü İsrail, Ürdün,Lübnan, batı Suriye, batı İran, Irak ile güneydoğu Türkiye’yi kapsayan ve Bereketli Hilal olarak isimlendirilen bölgede kültüre alındığı bilinmektedir. Arpa tek yıllık bir uzun gün bitkisidir. Fakat değişik gün uzunluklarına da uyabilir. Arpa, tahıllar içerisinde en çok kardeşlenenlerdendir.

Bitki boyu ortalama 35-100 cm kadardır. Başakları ortalama 8 – 15 cm boyunda olup 2, 4 ve 6 sıralıdırlar. Çiçeği kavuz ve kapçık sarar, kavuzlu arpalarda bunlar daneye yapışıktır ve harmanda ayrılmazlar. Danenin ortalama % 10 – 13 kadarı kavuzdur. Dane yapısında % 9 – 13 ham protein, % 67 kadarda karbonhidrat bulunur.

Arpa serin iklim tahılları içerisinde buğdaydan sonra en çok ekimi yapılandır. Taneleri bakımından arpalar üç grupta toplanır. Beyaz arpalar: Kavuzlarda ve tanenin diğer katlarında renklilik bulunmayan arpalara beyaz taneli arpalar denir. Tane rengi yönünden dünyada en çok kültürü yapılan arpalar bu gruba girer.

Arpa tanelerinde özellikle azotlu maddeler çoktur. Bu sebeple, çoklukla hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Fakat, daha çok genç hayvanlara yedirilir. Bazı ülkelerde siyah ve beyaz arpa unu, ekmek hamuruna karıştırılır.

Arpa tanelerinin protein ve yağı azdır. Sindirim yeteneği yüksektir. 

Arpanın muhtevasında 5 adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan laboratuar tahlillerinde arpa çiminde 70′in
üzerinde mineral bulunmuştur bunlardan bazıları kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfordur.

 

Arpanın FaydalarıArpada ayrıca 18 amino asit bulunmaktadır. Arpanın genel olarak ;İdrar söktürücü özelliği ile idrar yollarını ve idrar yollarındaki iltihapları temizler.
  • Dil iltihaplarına karşı dayararlıdır.
  • Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.
  • Arpa, sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse faydalı olur.
  • Prostat büyümesini önler.
  • Baş ve boğaz ağrılarını dindirir.
Arpa saplarının ezilip un haline getirildikten sonra katırtırnağı otu, mine çiçeği ve papatya ile birlikte kaynatılması ile elde edilen arpa çayı yatıştırıcıdır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Spazmlara karşı da koruyucudur.
Arpa neolitik dönemden itibaren milyonlarca insan tarafından önemli bir besin kaynağı olarak tüketilmiş olsa da, bugün daha çok hayvan yemi ve bira yapımında kullanılmaktadır.

 

Arpa Nasıl Kullanılır

Arpa çayı

Arpa çayı kavrulmuş arpadan hazırlanır. Kavrulmuş arpayı hazır halde marketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz.  Kavurmak için arpaları kızartma tavasında fırına koyun ve taneler kahverengine (koyu kahve) dönünce çıkarın. Daha sonra karabiber öğütücüsünde çekebilir ya da havanda toz haline gelinceye kadar dövebilirsiniz.

Kavrulmamış arpayı bir torbada ağzı kapalı halde muhafaza edin eğer torbanın ağzı uzun süre açık kalırsa bayatlar. Arpa çayını demlemek için yapmanız gerekenler ise şöyle. Bir litre iyi suyu kaynattıktan sonra ateş kısın ve için 4 çay kaşığı kavrulmuş arpa atıp 2-3 dakika bekleyin. Oda sıcaklığında 10-15 dakika soğumasını bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Dilerseniz buzdolabında soğutup buzlu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Günde 2 kere öğünlerden sonra içilmesi tavsiye edilir. Arpa unu bal ve sirkeye karıştırılıp yüze maske yapılırsa yüzdeki çilleri siyah lekeleri ve sivilceleri izale eder.

Arpa Merhemi


Arpa unu kına ve sirke ile karıştırılıp merhem yapılır ve ağrıyan ayaklara ve parmaklara sürülürse ağrıyı dindirir ve cilt mantarlarını geçirir.

Arpanın yapısal özellikleri ve faydaları hakkında yaptığımız incelemeri derlediğimiz yazımızın sonuna gelirken makalemizin sizler için faydalı olduğunu ümidediyor vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumala dileriz.

Sıradaki makale: ASLANPENÇESİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder