21 Ağustos 2014 Perşembe

Arslanpençesi otuAslanpençesi otunun faydaları ve yapısal özellikleri üzerine hazırlanan makalemiz siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunulmuştur. umarız yazımız sizler için faydalaı bilgiler içermektedir. makalemizle ilğili fikir ve düşüncelerinizi yazımızın sonunda yorum kısmına yazarsanız seviniriz. İyi okumalar.

 

 

Aslanpençesi OtuAslanpençesi (Alchemilla vulgaris) ; Memleketimizde arslankuyruğu, arslankulağı ve kırkbaş olarak da bilinmektedir. Aslan Pençesi genellikle ormanlık alanlarda, çayırlarda ve nemli yerlerde yatişen bir bitkidir.

Boyları 50-60 cmye kadar ulaşabilen dayanıklı bir bitkidir. Genelde dere kıyılarında ve ormanlarda yetişen, güzel bir görünümü olan bitki, çok yıllık, yabani otsu bir bitkidir. Kökü geniş, dairemsi biçimde, kenarları dişli ve yeşil renkli yaprakları olan aslanpençesi otunun çiçekleri, yaz mevsiminde açar. Bitki, bu çiçeklerde bulunan tohumlarla ve kökünün bölünüp başka yerlere ekilmesiyle çoğaltılabilir.

İçeriğinde Tanen, eterik yağ içerir.

Aslanpençesinin FaydalarıAslanpençesi, menopoz dönemindeki bayanlar için bulunmaz bir imkandır. Özellikle menopoz döneminde stres, uykusuzluk, gerginlik, ruhsal sıkıntı, sinirlilik, ruhsal değişkenlik, isteksizlik, sıcak basması, sebepsiz korku ve terleme nöbetleri gibi şikayetlerin ortadan kalkmasında arslanpençesi çayı çok büyük bir yardımcı ve destekleyicidir.

Son yıllarda, her hangi bir yan etki ve risk göstermeyen bitkisel hormon tedavileri uygulanmaktadır. Aynı şekilde menopoz döneminde olmayan her yaştan genç kadınların ağrılı, ruhsal sıkıntılı, depresif ve gerginlik içinde geçirdikleri regl dönemleri için de arslanpençesi kürü bulunmaz bir yardımcıdır.

  • Romatizmaya iyi gelir,
  • Mide spazmında,
  • Karaciğer şişliğinde,
  • Sinir yorgunluğunda,
  • Damar sertliğinde çok faydalı bir bitkidir.

 

Aslanpençesi Nasıl KullanılırBüyük ve parçalı olan yaprakları mayıs ve haziran aylarında toplanarak gölgede kurutulur. Kökler ise çiçek açma zamanında, üst kısımların solmasından sonra topraktan çıkarılır ve gölgede kurutulur. Çeştleri çoktur. Halk arasında Şebnemli, aslan ayağı olarakta bilinir.

Taze yaprakları salatalara katılabileceği gibi yaprakları ve çiçekli sapları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabilir. Bu su çay olarak içilebileceği gibi boğaz iltihaplarında gargara olarak, akne ve yaraları iyileştirmek için de haricen kompres olarak kullanılır.


Aslanpençesi ÇayıYarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 1 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2–4 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

Aslanpençesi çayı menapoz aslan pençesi çayı: 4 – 5 gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş arslanpençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılır ve hafif ateşte 12 dakika sıcaklığını kaybettirmeden demlenir.

Aslanpençesi çayını hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlemeyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra süzülerek ayrılması gerekir.

 

Aslanpençesi otunun faydaları ve yapısal özelliklerihakkında derlediğimiz yazımız umuyoruz ki siz değerli okuyucularımız için faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemizde Hint gisengi olarak bilinen Ashwagandha bitkisinin özellikleri incelenmiştir. dikkatinizi çekeceğini ummduğumuz bir yazı olmasıyla okumanızı tavsieder, vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir sonraki makalemiz: ASHWAGANDHA - HİNT GİSENGİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder