21 Ağustos 2014 Perşembe

Ashwagandha - Hint gisengi

 Doğal afrodizyaklar arasında adı en sık duyulan Ashwagandha – Hint gisenginin yapısal özellikleri ve faydalarını siz değerli bitkilerimiz.org okurları için inceledik. makalemizin sizler açısından faydalı bilgiler içerdiğini ümidederk iyi okumalar dileriz.

 

Ashwagandha 

 Hint Gisengi
Ashwagandha – Hint gisengi (Withania somnifera) ; Hintçe ismiyle dünyada meşhur olmuştur. Hintçe de manası “at kokusu” dur. At kokusundan ziyade atın gücü ve sağlığına vurgu yapmak için kullanılır.

Hindistan Ginsengi diye de bilinir. Bitkinin adlarından biri olan “Ashwagandha” “insana bir atın gücünü kazandıran “ anlamına gelmektedir Aswangandha bitkisi  30-200 cm boylarında tüylü eliptik yapraklı,bir çok yıllık,bir kültür bitkisidir.

Yeşilimsi sarı küçük çiçeklerini portakal rengi küçük meyveler izler. Hindistan , Afrika ve Avustralya’da bulunur.Eski Hint hekimliği Ayurveda da hayati fonksiyonları dengelemek amacıyla kullanılmıştır.

Stres giderici, bağışıklık sistemini dengeleyici, iltihap iyileştirici, yaşlanmayı geciktirici, zihinsel yetenekleri geliştirici, hatta afrodizyak olarak tanınmıştır.

Yetiştirilmesi için güneşli iyi drenajlı toprak ister, bitkilerin birbirinden uzaklığı 50 cm olmalıdır. Tohumlar yarı kumlu toprağa ekilir ve 14-21 gün içinde filizlenir. Köklerin hasadı, bitkinin üst kısmı kuruyup meyveleri kızarınca ocak – mart aylarında yapılır.Kökler kolay kuruması için 7-10 cmlik parçalar halinde kesilir.

 

Aswagandhanın Faydaları

 

  • Sinir sistemini rahatlatıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır.
  • Aşırı beyin yorgunluğunda ve unutkanlıkta çok faydalıdır.
  • Spor yapanlar için Aynı zamanda bir adaptojendir.
Adaptojenler strese karşı vücudun gücünü çoğaltan ve düzenleyen nonspesifik maddelerdir. Hastalıklara karşı vücüdun direncini attırarak genel performansı arttırır.çok iyi bir destekleyicidir. Bu bitkinin eklem iltihabında, kanserde, yoğun strese yararlı ve dayanıklılığı artırıcı etkisi olduğu tepit edilmiştir.

Aynı zamanda cinsel açıdan da uyarıdır. Düşük sperm sayısında ya da düşük sperm motilitesinde (motilite : hareket edebilme yeteneği) Panax Ginseng ve ashwaganda (withania somnifera) ve zencefil (Zingiber Officinale) ile bazen başarılı tedavi olunabilmektedir.Geleneksel olarak erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ta da her ikisi de kullanılabilmektedir.

 

Aswagandha Nasıl Kullanılır

Aswagandha Çayı

300-700 gram bitki kökü 250 ml soğuk suya konup kaynatılır, soğutulup süzülür ve günde üç fincan içilir. Günde 1-2 gramlık kapsül içilir. Tentür olarakta günde üç kez 2-4 ml alınır.  Hint ginsengi fazla yan etkisi olmayan bir bitkidir.

Hamilelerin hekimlerine danışmadan kullanmamalarında  yarar olabilir. Ayrıca geleneksel formullere göre hazırlanmış ayurvedik macunların veya tabletlerin içinde de bulunur. Ayurveda tıbbında bitkiler genel olarak tümüyle kullanıldıkları için, bu bitki de tüm kısımlarıyla kullanılmıştır.

Ashwagandha – Hint gisenginin yapısal özellikleri ve faydalarını incelediğimizi makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız yazımızın sizler için faydalaı olduğu kaanatiyle sıradaki yazımızın ilginizi çekeceğini düşüyor okumanızı tavsiye ediyoruz. zaman ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz


Bir sonraki makalemiz:ASLANAĞZI ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder