21 Ağustos 2014 Perşembe

Aslanağzı çiçeği


Bu yazımızda aslanağzı çiçeğinin faydaları, kullanımı ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız için inceledik.İyi okumalar.

 

Aslanağzı ÇiçeğiAslanağzı (Antirrhinum majus), Plantaginaceae familyasına ait, Antirrhinum cinsinden tek yıllık otsu bitkidir. Boyu 40-80 cm’e kadar çıkabilir. Lavanta, portakal, pembe, sarı, kırmızı, beyaz gibi farklı renklerde, salkım biçiminde çiçekleri vardır. Yaprakları oval ya da mızrağımsı biçimdedir.

Güneş alan yerlerde yetişir. Gevşek, geçirgen, besin maddelerince zengin, iyi gübrelenmiş, kireçli topraklarda iyi gelişir. Yaz başından sonbahara kadar çiçeklidir. Kuzey yarımkürede, özellikle de Akdeniz çevresinde yetişir.

 

Aslanağzı Çiçeğinin FaydalarıBalgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu etkisi ile bronşit de faydalıdır. Öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır.

Aslanağzı çiçeğinin özelliklerti hakkında hazırladığımız çalışmamızdan yararlanabildiğinizi umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

 Sıradaki malaemiz: ASMA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder