21 Ağustos 2014 Perşembe

AsmaGenellikle sofralarımıza sarma olarak gelen ve  özellikle meyvesinden yararlandığımız, asma, asma yaprağı ve meyvesi üzümün faydaları ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız için inceledik. makalemizin okurlarımız için faydalaı olcağını ümit ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Asma


Asma (Vitaceae); Asmagillerden , 40 kadar türü bulunan odunsu bitkidir. Üzüm adı verilen, glikozca zengin meyvelerinden dolayı çok eski çağlardan beri yetiştirilmekte olan önemli bir kültür bitkisidir. vantuzlu, tırmanıcı çalı görünümünde sarılgan bitkileri içeren bitkidir.

Karmaşık yapılı, kahverengi gövdesi olan yarı odunsu bir bitkilerdir. Parçalı, üzeri tüylerle kaplı yaprakları vardır. Küçük ve yeşil renkli çiçeklerisalkım biçiminde olur. Sarı, yeşil, siyah meyveleri vardır. Güneşi çok seven, yağış alan yerlerde iyi gelişen bir bitkidir. Her türlü toprak koşuluna dayanıklıdır.

Islah amaçlı olarak tohum ile genellikle çelikle üretilir. Asma, bahçe duvarına sardırılabilir ya da çardak oluşturulabilir. Anayurdu Avrupa ve Asya ise de günümüzde dünyanın bütün sıcak ve ılıman iklimli bölgelerinde yetiştirilir. Yaprakları 5 lopludur, taçyapraklan erken düşer. Çiçekleri salkım biçiminde bir aradadır.

Günümüzde üzüm üretiminde kullanılan asmalar, çoğunlukla çeşitli hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığı artırılmak amacıyla Amerika’dan getirilmiş türlerle melezlenmiş çeşitlerdir. Ülkemizin birçok yöresinde de değişik asma çeşitleri yetiştirilir. Yuvarlak yapraklı asma, frenk asması ve yaban asması bunlardan en yaygın olanıdır.

 

Asmanın Faydaları

 

  • Vücuda kuvvet verir.
  • İshali keser.
  • Sarılığa karşı faydalıdır.
  • Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları bacak damarlarındaki şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur.
Ayrıca, gerek asma yaprağı gerekse kuru üzüm hafızayı kuvvetlendirmekte etkilidir. Asma yaprağı ise içinde bulunan C vitamini ve  A vitamini bağışıklık sisteminin temel desteğidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Folik asit ve Demir içerdiği için hafızaya destektir.(Uzun süreli ve düzenli kullanıldığında) Demir bitkilerde C vitamini ile birlikte alındığında kansızlığın tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Asma yaprağı taze olarak tüketildiğinde C vitamini ile bitkisel demir alınmış olur ki bunu sürekli yaptığınızda  asla kırmızı et yemiş gibi fazlaca demir almış olmazsınız ama  en azından tedavinizi desteklemiş olursunuz. Ayrıca fosfor içeriği hatırı sayılır derecede fazladır.Bu mineralde kas ve sinir sistemi , kemikler ve dişler için gereklidir.Büyüme gelişmeyi destekler.

Böbrek ve barsak fonksiyonları için kullanılan bir mineraldir. Asma yaprağı Magnezyum da içerir ki bu mineral kas gevşetici ,antidepresan etkili, karbonhidratların yakılması aşamaların da da görevlidir.Magnezyum vücudun yüzlerce enzim sistemlerinde önemli bir öğedir.

Kramplar , astım , böbrek taşları, diyabet ,yüksek kan basıncı , migren ve tansiyon baş ağrıları , adet öncesi ağrılarını azaltır.Kalp atışları düzenlenir ,kalp krizi riski azalır dolaşım düzenlenir.

 

Asma Nasıl Kullanılır

 

 asma, asma yaprağı, üzüm, kuru üzümAsmanın meyvesi yaş ve kuru olarak tüketilir. Asma Yaprağı ise yemeklerde ve dolma yapımında kullanılır. İktidarsızlığa kuru üzüm iyi gelmektedir. Sedef hastalığında kuru üzüm lapası yaralara sürülürse şifalı olur.

Üzüm yaprağı usaresi suyla karıştırılıp saçlar yıkanırsa saçları uzatır.Alkol bagımlılığına karşı asma yaprağı. Asma yaprağının tıbbi etkilerinden birisi de kanamayı durdurmaya yardımcı olmasıdır.

Asma yaprağı kaynatılarak elde edilen su düzenli olarak içilmeye devam edilirse alkolü bırakmaya yardımcı olur.

Asma Yaprağı Çayı


10-12 adet taze asma yaprağını 1 Su bardağı kaynar suya koyarak 6-7 Dakika kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıkken süzerek için.(her Gün taze olarak hazırlanmalıdır) Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapın. Bu kür uygulayan kişide Alkole karşı tiksinti oluşturacak ve kişinin alkolü kolay bırakmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu kür, akciğer kanseri için de çok faydalıdır. Asma yaprağının tıbbi etkilerinden birisi de kanamayı durdurmaya yardımcı olmasıdır. Asma meyvesi üzümün faydaları Asma meyvesi olarak bilinen Üzüm, taze ve kurutulmuş halde besin olarak tüketildiği gibi alkol ve şarap yapımında da kullanılır.

Üzüm


Damar sertliğine karşı üzüm hoşafı içilmelidir Kuru üzüm iç yağ ile dövülüp derin ve iltihaplı yaralar üzerine konursa, iltihabı dışarı çıkarır, siğillerin üzerine konursa eritir. Kuru üzüm el ayak titremesine ve sinir zafiyetine iyi gelir, ses kısıklığını giderir.

Taze üzüm yenilerek dizlerdeki kireçlenme önlenir, romatizma ve mafsal iltihabına faydalıdır. Fil hastalığında üzüm ağacının külü sirke ile karıştırılıp şişlik üzerine konursa faydalı gelir.

Bu makalemizde, asma yaprağı ve meyvesi üzümün faydaları ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız için araştırmış ve beğininze sunmuş bulunduk. umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızın ilginizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye eder vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Sıradaki makalemiz: ASPİR ÇİÇEĞİ
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder