21 Ağustos 2014 Perşembe

Aspir çiçeği

Bu makalemizde aspir çiçeğinin faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız araştırdık. ümit ediyoruz ki sizlerde yazımızdan faydalanabilir görüş ve önerilerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum kısmında bizimle paylaşırsınız. İyi okumalar.

 

 

Aspir  ÇiçeğiAspir  çiçeği (Carthamus tinctorius), papatyagiller  familyasından 50-100 cmboyunda, yaz sonuna doğru (Haziran sonuna doğru-Temmuz Başı) sarı, krem, beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açan bir bitki türüdür.

Ayrıca kır safranı, papağan yemi, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de anılır. İngilizcede safflower olarak bilinmektedir. Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye’de Anadolu’da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır.

Benzerliği sebebiyle ticarette safran bitkisiyle sık sık karıştırıldığından “yalancı safran” denilmektedir. Aspir, Türkiye’de Eskişehir, Burdur, Isparta gibi belli yörelerde üretilmektedir. 2008 yılı yazından itibaren Trakya bölgesinde bölgenin yağ ihtiyacını karşılamakta ayçiçeğine olan bağımlılığı azaltmak için aspir ekimi özendirilmektedir ve ciddi yol katedilmiştir.

İçeriğinde; omega3-6, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir lif, B1 B2 B3 vitaminleri bulunduran aspir çiçeği bu özellikleri sayesinde güçlü bir antioksidan ve tedavi destekleyicisidir.

 

Aspirin Faydaları

 

 • Adet kanamalarını kolaylaştırır.
 • Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır.
 • Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur.
Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur. Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır. Aynı zamanda Vücutta Biriken Fazla Yağları Eritir, metabolizmayı hızlandırır.
 • Doğum Sonrası Çatlakları Azaltır,
 • Cildi Nemlendirir ve Yeniler,
 • Anti-Oksidant Etkiye Sahiptir, Damar Sertliğini Önler,
 • Kabızlığa Karşı Faydalıdır,
 • Kolestrol ve Yağ Şekerini Dengeler.
Aspir bitkisinin, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekmektedir.


Aspir Nasıl Kullanılır


Aspir çiçeğinin kullanıma hazır hale gelmesi için, öncelikle aspir çiçeğinin solmaya yüz tutması gerekmektedir. Aspir çiçeği bu dönemde toplanarak, güneşten uzak bir yerde kurutulur;

Aspir tohumu ve aspir çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir. Aspir Yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.


Aspir Yağı Kullanımı ve Faydaları


Aspir yağı; Metebolizmayı hızlandırır. Yağ yakıcıdır. Doğum sonrası çatlaklarını yok eder. Kabızlığı yok eder doğal müshildir. Adet kanamalarını kolay olmasını sağlar.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kolestrolü düzenler.
 • Prostatı önler.
 • Göğüs kanserini önler.
Zayıflamaya yardımcıdır. Yaşlanmayı geciktirir. Renkli çiçekleri (petaller) gıda ve kumaş boyasında kullanılır. Tohumlarında % 30-45 arasında yağ bulunur ve yemeklik yağ olarak kullanılır.

Yağı, sabun, boya, vernik, cila olarak kullanıldığı gibi, Linoleik asit içerdiğinden yemeklik yağ kalitesi yüksektir. Ayrıca yağı biyodizel olarak kullanılabilir, küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılır (küspesinde ortalama % 25 protein vardır). Güneydoğu anadolu bölgesinde ise pilavlara tat vermek için kullanılır.

Aspir çiçeğinin faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özelliklerin değerlendirdiğimiz makalemizin sonuna gelirken vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda at kestanesinin özelliklerini incelediğimizi vurgular okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz:ATKESTANESİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder