21 Ağustos 2014 Perşembe

Atkestanesi

Atkestanesinin faydaları ve yapısal özelliklerini derlediğimiz bu makalemiz siz değerli bitkilerimiz.org okurları için kaleme alınmıştır. iyi okumalar.

 

At KestanesiAt kestanesi  (Sapindaceae); familyasından Aesculus cinsinden ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür.  Uzunca süre koştuktan sonra nefes nefese kalan ve soluğan hastalığına yakalanan atları Türkler at kestanesiyle beslerlermiş. Ağaç, adını işte buradan almış.

Meyveleri gerçek kestane ağacının meyvelerine benzese de aslında çok farklı özelliklere sahiptirler. Yaprakları uzun saplı tüysü 5-9 yaprakçıklı olup el görünüşünde kenarları dişli ya da düzdür. Sapı uzundur. Dizilişi karşılıklı; kenarları düz veya dişlidir. Çiçekleri bir evcikli ya da erdişidir. Dik duran uzun bir eksen etrafında toplanmıştır.

Meyve üzeri dikenli veya düz büyük bir kapsüldür. Üretimi tohum ve çelikle olur. Haziranda, salkım şeklinde açan gösterişli, beyaz çiçekleri yukarı doğru kümelenir. Her biri yaklaşık 20 santimetreboyundadır. Sarı-kırmızı yansılmalı ve oldukça dekoratiftirler. Yaprakları büyük ve tüysüdür. Dikenli ve yeşil kabuklu meyveleri olgunlaştığında açılır ve koyu kahverengi tohumları düşer.

Meyveleri sadece geyikler yiyebilir. O kadar acıdırlar ki, diğer hayvanlar bu sebepten tadından hoşlanmaz. Hızlı büyüyen bir ağaçtır ve bu nedenle odunu da yumuşaktır.

 

Atkestanesinin Faydaları

 

  • Kan dolaşımını düzenleyici,
  • şişlik indirici, basur memelerini küçültücü,
  • taş düşürücü,
  • kanı dindirici,
  • öksürük kesici, göğsü yumuşatıcı,
  • romatizmayı giderici etkileri vardır.
Bu etkilerin çoğu, atkestanesinin bildik kestaneye benzeyen, ama onunla ilgisi olmayan sert, acı meyvelerinin haşlandığı suyunun içilmesiyle elde edilir.

 

Atkestanesi Yağı


Atkestanesi yağlı bir tohuma sahip olup bu tohumdan elde edilen bitkisel yağa at kestanesi yağı adı verilmektedir. Bu yağın bir çok kullanım alanı mevcuttur.

Yüksek oranda omega 9 yağ asidi barındıran at kestanesi yağı, Ayçiçeği Yağı ile yumuşatılmış halde kullanılabildiği gibi elma sirke ile birlikte de cilt bakımı için uygulanabilmektedir.

Atkestanesi yağı ihtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır.

Vücuttaki deri çatlaklarına ve varislere aynı şekilde muntazam olarak kullanıldığı zaman şikâyetler ortadan kalkacaktır.

 

Atkestanesi Yağı Nasıl Kullanılır


Atkestanesi yağı yapmak için;  sonbaharda olgunlaşan tohumlar kabuğundan çıkarılıp rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanına saf sızma zeytinyağı konulur ve kızgın güneşte 45 gün bekletilir. Her akşam çalkalanır. Daha sonra süzülür, bir cam şişeye doldurulup serin yerde saklanır.

İhtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yağ rahatlıkla kullanılabilir. at kestanesi kremi At kestanesi, özellikle krem, merhem, tentür, jel kıvamına getirilerek cilde sürülerek kullanımında, cildin sivilcesiz, pürüzsüz bir görünüm almasına, varis olan bölgelere sürüldüğünde varisin öncelikle ağrılarının geçmesinde akabinde görüntü olarak ortadan kalkmasına, antioksidan yönüyle damar hastalıklarına, hemoroit rahatsızlığına (basur), ödemlerin yok olmasına fayda sağlar.

 

Atkestanesi Çayı


Basur ve varise karşı, bir litre suya 10 -15 adet kestane konur, yarım saat kaynatılır. Elde edilen suyla hemoroitli bölge yıkanır, varisli bölge hafifçe ovulur.

Aynca, pamuk üzerine dökülen bu su, hemoroitli veya varisli bölgede en az bir saat bekletilir. at kestanesi çayı hazırlamak için kurutulmuş yaprakları veya kabuklarını kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 1-2 tatlı kaşığı yaprağı suya atıp 7-8 dakika demlenmesini bekleyin.
  
Atkestanesinin faydaları ve yapısal özellikleriniincelediğimiz makalemizin sonuna gelirken vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sıradaki yazımızın dikkate değer oldunu hatırlatarak okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: ATKUYRUGU OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder