21 Ağustos 2014 Perşembe

Atkuyruğu otuAtkuyruğu otunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri derlediğimiz makalemiz sizler için faydalı bilgiler içermektedir. makalemizle ilgili görüş ve önerilerinizi yazımızın sonunda bulunan yorum kısmına eklemeniz bizi çok sevindirir. İyi okumalar.

 

 

 

Atkuyruğu Otu

 


Atkuyruğu otu (Equisetum), atkuyruğugiller  familyasından bitki cinsidir. Sulak çayırlar ve su kıyılarında yetişen, çok yıllık ve otsu bitkilerdir. Atkuyruğu otu “yaşayan fosil” olarak nitelendirilir. Kırkilitotu , zemberekotu , çamotu , kırkboğum , tilkikuyrığu ve katırkuyruğu olarak da tanınır.

İlkbahar başlangıcında, derinlere kök salmış olan köksaptan, önce spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran 40-50cm boyundaki yeşil yaz kuyruğu ise daha sonra çıkar.Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bitkilerdir.

Gövdesi silindir biçiminde, dallı veya dalsız, yeşil veya esmer-yeşil renkli, sert ve içi boştur. Yaprakları çok  küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur. 

Atkuyruğu otunda potasyum, alüminyum, manganez gibi mineralleri ile flavonoidler adı verilen değişik türlerde omega 3 Bitkisel Yağ asitleri de bolca bulunmaktadır. At kuyruğunda bulunan bu mineral ve bileşikler bu bitkiye idrar sökücü ve ödem atıcı bir özellik katmaktadır.

 

Atkuyruğu Otunun FaydalarıÖzellikle kanama durdurucu özelliği ve ağır mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktaydı.

Atkuyruğu otu , kanamalarda, kan kusmalarda, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında etkili bir tedavi destekleyicisidir.Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalıdır. İdrar ve balgam söktürücüdür.
  • Romatizma ve nıkris şikâyetlerini azaltır.
  • Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.
  • Kanı temizler.
  • Sindirim sistemini güçlendirir.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Saçı besler ve kepeği önler.
  • Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır.


Atkuyruğu Otu Nasıl Kullanılır

Atkuyruğu Otu Çayı

Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

Atkuyruğu Otu Kompleksi Bir banyo için, beş litrelik bir kova dolusu bitki gerekmektedir . Oturma banyolarında, böbrekler suyun içinde kalmalıdır. Banyo süresi 20 dakikadır. Banyodan sonra kurulanılmaz ve bir bornoza sarınarak bir saat kadar yatakta terlendikten sonra kurulanılarak, kuru iç çamaşırı giyilir.

Oturma Banyosu Suyu, 4-5 litrelik bir kova dolusu taze bitki veya 100g kurutulmuş bitki, akşamdan 3-4 litre suya yatırılır. Ertesi gün kaynama derecisine kadar ısıtılır ve süzüldükten sonra küvet içindeki banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 20 dakikadır! Banyo suyu böbreklerin üstüne çıkmalıdır. Banyodan sonra kurulanılmamalı ve bir bornoza sarınarak yatakta dinlenilmelidir.

Atkuyruğu otunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özellikleri derlediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin beğenisini kazandığı düşüncesiyle sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgular, zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: ATLAS ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder