21 Ağustos 2014 Perşembe

Atlas çiçeği

Atlas çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı üzerine hazırlanmış yazımızı siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. İyi okumalar.

 

Atlas ÇiçeğiAtlas çiçeği ( Epiphyllum ), Kaktüsgillerden, çiçekleri parlak kırmızı bir bitki . Anayurdu Amerika çölleridir. Dalları yassı ve dikenlidir. Türkiye’de süs bitkisi olarak yetiştirilir. Sıcak ve kurak yerlerde yetişen bir bitkidir. Atlas çiçeği nin dünyada en yaygın ortak adı Epiphyllum’dur. Yabani türleri gece çiçek açar, gündüz solar. Genellikle çiçekler 15 cm kadar geniştir.

Güzel pembe çiçekleri kışın ve yapraklarının uçlarında açarlar. Atlasçiçeği, genel yayılış alanları Amerika’nın çöl ve yarı çöl bölgeleridir. Evlerde, güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilir. Sıcak ve kurağa oldukça dayanıklı olduğundan sık sık sulanmamalıdır. Üretilmesi ya tohumla veya dipten ayrılan sürgünlerle olur.

 

Atlas Çiçeğinin FaydalarıUyuşturucu ve keyif verici etkilere sahiptir. stres ve yorgunluğa bağlı gerginliğin giderilmesinde bitkinin kokusu ve kurutulmuş yapraklarından hazılanan çay etkilidir. Kurutulmuş yapraklarının tütsü olarak kullanıldığı durumlarda hoş kokusuyla sakinleştirici bir etki yaratır.

 

Atlas Çiçeği Nasıl KullanılırSüs bitkisi olarak kullanımının dışında tıbbi etkileri için yaprakları ve çiçekleri kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan çayı içilebilir. Atlas çiçği çayını hazırlamak için önceden kaynatılmış bir su bardağına bir tutam kurutulmuş atlas çiçeği otu atmak ve 5 dakka kadar beklemek yeterlidir. İsteğe bağlı olarak limonile tadlandırılabilir.

Yazımızın sonuna gelirken bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız atlas çiçeğinin genel özellikleri hakkındaki çalışmamızı sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki mkalemizn dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: Aavakado

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder