21 Ağustos 2014 Perşembe

Avşar otu


Bitkilerimiz.org olarak avşar otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimleri hakkındaki makalemiz umarız siz değerli okurlarımız için faydalı nolur. İyi okumalar.

 

Avşar Otu

 

Avşar otu (Asarum europaeum), loğusa otugiller familyasından bitki türüdür. Çok yılık, rizomlu otsu bitkidir. Sapı, 10-15 cm uzunluğundadır. Çiçeklerinin iç kısmı esmer kırmızı renktedir. Gölgeli orman altlarında yetişir. Türkiye ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Türkiye’nin Kuzeyinde yoğun bir şekilde gözlenmektedir. Dünya genelinde ise Asya bölgesinde en çok yetişmektedir. Çiçekleri genelde sarıdan yeşile kadar çeşitli renklerde olabilmektedir. Kokulu bir bitkidir.

İçerinde;  Glikozid, azarin alkoloidi, tanenli maddeler, reçineler, helme ve nişasta bulunmaktadır.

 

Avşar Otunun Faydalarıİdrar arttırıcı ve kabızlığı gidericidir. Adet söktürür. Kusturucu etkiye sahiptir. Uyuza karşı faydalıdır. Ateş düşürücüdür. Öksürüğü keser ve balgamı söktürür. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile baş ağrısı ve migren şikayetlerini azaltmakta faydalı olabilir.

Avşar otunun toprak altı kısmı kusturucu ve balgam söktürücü olarak tanınmıştır. Kökleri koku vermek için çeyiz sandıklarına konur. Ağızdaki içki kokusunu gidermek için çiğnenir.

 

Avşar Otu Nasıl KullanılırÇiçek açma zamanında tohumların olgunlaşmasından sonra  toplanır. Kuru veya taze halde kullanılır. Gölgede  kurutulur. Kuru bitki yesil renkte ve acı tattadır. Avşar Otunun kökleri kurutulup toz haline getirildikten sonra suya katılarak kullanılır. Çay şeklinde içilebileceği gibi haricen yaraların üzerine ve uyuz gibi deri hastalıklarına karşı kullanılabilir.

 

Avşar Otu Çayı


Haşlanmasıyla elde edilen su ; dizanteri ve başağrsına karşı, harici olarak da cerahatlı yaraların yıkanmasında kullanılır.

Taze bitkiden 1 çorba kaşığı veya (kuru bitkiden 1 kahve kaşığu) 0,5 lt. kaynar suda 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.

Avşar otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım biçimleri hakkındaki makalemiz burada son bulurken makalemizden yararlanabildiğinizi umyor vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Sıradaki makalemiz: AYAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder