21 Ağustos 2014 Perşembe

Ayak otu


Ayak otunun faydaları ve kullanımı hakkında.

 

Ayak OtuAyak Otu (Carex arenaria): 1 metre kadar boyunda, ince, otsu bir bitkidir. Kök sapları kumlu toprağın içinde metrelerce uzanabilir.

Kuzey almanya kıyılarında çok fazla bulunur. ülkemizde çayırlık ve  kumluk tepelerde seyrek olarak bulunmaktadır. İçeriğinde Saponinler, silica ve turpentine adlı maddeler bulunmaktadır.

 Ayak Otunun Faydaları


  • Romatizma ağrısını azaltan etkiye sahiptir. Bu etkisi sayesinde, romatizmaya iyi gelen bitkiler arasındaki yerini alır. 
  • Kan temizleyicidir. Kanı temizleme özelliği bulunmaktadır. 
  • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. İdrar söktürücü bitkiler içinde yer almasının yanı sıra terletici etkisi de bulunur. Terletici etkiye sahiptir. 
  • En önemli etkisi romatizma ağrılarını azaltmasıdır.
 

Ayak Otu Nasıl Kullanılır

Ayak Otu Çayı

Ayak otu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Kurutulan yaprakları önceden kaynatılmış suyun içinde on dakika kadar beklettikten sonra kullanılan durumlarda etkisini gösterir.

Etkisinini göstermesi açısından sade olarak tüketilmesinde şeker yada herhangi bir tadlandırıcının kullanılmaması tavsiye edilir.

Yazımızın sonuna gelirken ayak otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz çalışmamızın, sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: AY ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder