22 Ağustos 2014 Cuma

Ayçiçeği


Ayçiçeği bitkisinin yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derledğimiz makalemiz bitkilerimiz.org okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

AyçiçeğiAyçiçeği (Helianthus annuus), papatyagiller familyasından çekirdekleri ve yağı için yetiştirilen sarı çiçekli bir tarım bitkisidir. Ayçiçeği dünyada ve Türkiye’de en önemli yağ bitkilerinden biridir. Marmara Bölgesi’nde daha çok yetiştirilir.

Ayçiçeği dünyada ve Türkiye’de en önemli yağ bitkilerinden biri olup, Türkiye’de genelde yağlık olarak yetiştirilir. Yağlık olarak ekiminin % 70′inden fazlası Trakya ve Marmara bölgesindedir. Günebakan, Gündöndü ve Günçiçeği diye de bilinen bir yıllık bitki.

Ayçiçeğinin boyu, yarım metreden dört metreye kadar varır. Kalınlığı 1 ile4 cmarasında değişir. Ayçiçeğinin çok sağlam bir kök yapısına sahip olduğu bilinmektedir. Bu bitki kuvvetli kökleriyle toprağı sıkı sıkıya kavrar ve çok fazla besin maddesi, özellikle potasyum alır.

Ayçiçeğinin sapı, yani gövdesi de çok kuvvetlidir. Tek bir saptan ibaret olan veya dallanan çeşitleri vardır. Ayçiçeğinin yaprakları iri ve kalp şeklinde olup, renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişir. Bitkinin yaprakları, dalları ve sapı tüylüdür. Ayçiçeği saplarının içi özle doludur.

Bileşiminde bedende yağların ekşimesini önleyen E vitamini ve D vitaminleri bulunmaktadır.. Bilindiği gibi özellikle D vitamini bedenin kalsiyumu ve fosforu daha iyi kullanmasını sağlar.
Ayçiçeği A, K ve B vitaminlerinden yana da üstündür. İçinde kansızlığı önleyen ve besinlerde ender bulunan folik asit, nikotinik asit ve pantotenik asit bile vardır.


Ayçiçeğinin Faydaları


İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır.

İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.
  • Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler,
  • yaraların iyileşmesine yararlı olur,
  • prostat kanserine karşı korur,
  • cilt yaşlılığını geciktirir.
  • Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

 

Ayçiçeği Nasıl Kullanılır

 

 ayçiçeğiAyçiçeğinin, ayçekirdeği dediğimiz, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağı kullanılır. Ayçiçeği Yağı sindirimi kolay bir yağ olduğu için yemeklerde ve salatalarda tercih edilir.

Ayçiçeği kökleri, kan şekerini arttırmadığından şeker hastaları için doğal tatlandırıcı yapımında kullanılır. İçerdiği fosfor ve çinko ile kemik ve dişlerin oluşumu için faydalı, kalp kasına ve böbrek fonksiyonlarına iyi gelir.

 Ayçiçeği yağı


İçindeki çinko sayesinde yaralara ve sivilcelere, bağışıklık sistemine, tekrarlayan enfeksiyonlarda, spermlerin güçlenmesine iyi gelir. Ayçiçek yağında olan E vitamini cilt güzelliğine yardımcı olur.

Ayçiçeği tohumunun, idrarı artırıcı ve göğsü yumuşatıcı etkileri de vardır. Ayçiçeği tohumları, ezilip yara lapası yapılarak çıbanları olgunlaştırmada da kullanılabilir.

Ayçiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanları hakkında derlediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. okurlarımızın yazımızdan faydalanabilğini ümidediyor vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgular iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: AYI ÜZÜMÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder