22 Ağustos 2014 Cuma

Aylandız ağacı

Aylandız ağacının yapısal özellikleri ve faydaları hakkında hazırladığımız makalemiz siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulurken yazımızn sizler için faydalı olcağı ümidiyle iyi okumalar dileriz.

 

Aylandız Ağacı
Aylandız (Ailanthus altissima),  Sedef otugillerden, Simaroubaceae familyasından Mayıs-Haziran ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan ağaç türüdür.  Anavatanı Uzakdoğu’dur.  Avrupa’ya Çin’den getirilmiş, kısa zamanda yetişip boy attığı için bir gölge ağacı olarak dikilen, kötü kokan bir ağaç türüdür. Bu özelliği ülkemizde bazı bölgelerde kokar ağaç olarak anılmasına neden olmuştur.

Aylandız meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır. Keskin kokulu ve uzun salkımlı çiçekler açan ve 30 metreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür.  Yaprakları bileşik, 15-40 yaprakçıktan meydana gelir. Meyveleri önce yeşil, olgunlaştıktan sonra kırmızı renklidir. Toprak erozyonunun kontrolünde, yol şevlerinin tutulmasında kullanılır.

Yaprakları reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler ihtiva eder. Bu özellikleri itibariyle dizanteri ve isal tedavinde önemli bir yardımcı tedavi unsuru olmuştur.

 

Aylandız Ağacının Faydaları


  • Spazm çözücüdür. Ateş düşürücü ve kusturucu etkiye sahiptir. 
  • Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. 
  • İshal ve dizanteride faydalıdır. 
  • Görünüşünden ve haşereleri uzaklaştıran kokusundan dolayı süs ağacı olarak da kullanılmaktadır. 
  • Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

 

Aylandız Nasıl Kullanılır


Aylandız ağacının yaprakları kaynatılarak kullanılır. Çayı, özellikle ishal ve kanlı ishalde kabız edici etkisi için kullanılır. Fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir.

 Aylandız Çayı


Aylandız çayıdan,  kurutulmuş dal kabuklarının ve yapraklarıın suyla beraber kaynatılması ve kaynama işlemininin hemen ardından bir müddet bekletilerek demlenmesi sağlanılarak faydalanılabilir.

Makelemizm sonuna gelirken yazımızla ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabileceğinizi hatırlatır ilginiz için teşekkür ederiz.

Sıradaki yazımız :  AYNISAFA ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder