22 Ağustos 2014 Cuma

Aynısafa çiçeği
Aynısafa çiçeğinin faydaları ve yapısal özellikleri  üzerine kaleme aldığımız makalemiz umarız ki siz değerli okurlarımız için faydalı olacaktır. İyi okumalar.

 

 

 

Aynısafa Çiçeği


Aynısafa (Calendula), nergisgiller familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adı. Nergis olarak da bilinir. Bu bitkilerde sap 20-80 cm kadar yükselebilmektedir.

Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir. Anavatanı Avrupa olan bu bitkilerin en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz’de rastlanmaktadır.

Dünyada Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrikaülkelerinde tarımı yapılmaktadır. Türkiye’de Ege Bölgesi’nde özellikle Karaburun ve Mordoğan’da yetiştirilmektedir. 

Bitkinin mart ayından başlayıp sonbaharın sonlarına değin açan sarı ya da turuncu renkli çiçeklerinde taçyaprakları, merkezden çevreye doğru düzgün yivler şeklinde sıralanırlar. Olgunlaşan çiçekleri 5-6 mm. uzunlukta, bej renkli ve virgül biçimli tohumlar verir. Güneşli yerleri; kum ve kil karışımı gevşek toprakları seven aynisafa çiçeği, öbür toprak türlerine de dayanır. Bitki tohumlarıyla çoğaltılır.

Aynisafa çiçegi saponin, karoten, aci esans, uçucu yag, sterol, flavonit ve yapiskan bitki sıvıları içermektedir. Bu özelliği ile aynısafa çiçeği, özellikle anti septik olarak önemli bir tedavi destekleyicisi olarak öne çıkmaktadır.

 

Aynısafa Çiçeğinin Faydaları

 

  • Bedeni güçlendirici toniktir.
  • Midevidir; sindirim işlemini kolaylaştırır.
  • Gastrit ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde yararlı olur.
  • Kadınlarda regl dönemini düzenler, regl ağrılarını hafifletir.
  • Safra söktürücüdür. Safra sorunlarının iyileştirilmesinde etkisini gösterir.
Yara iyilestiricidir. Deride enfeksiyon ya da darbeyle meydana gelen yara, bere ve eziklerin iyilestirilmesinde etkili olur. Küçük yaniklar ve sicak suyla haslanma durumlarında ilkyardım müdahelesinde önemli bir tedavi unsurudur.

Ayak parmaklari arasinda olusan mantarları iyilestirmekte kullanilir. Bu etkileri saglamak üzere, aynısafa çiçeğinin taze taçyaprakları ezilerek yara lapası yapılır ve şikayetli yerlere dıştan uygulanır.

Aynısafa Otu Nasıl Kullanılır

 

Sarı ya da turuncu renkli taç yapraklarının yiyecekleri boyama özelliğinden yararlanılmak üzere, bunlar bazı yerlerde çeşitli yemek, kek, tatlı ve ekmeklere safran tadı içermeden safran rengi vermesi için katılır.

Aynısafa çiçeğinin yaprakları salataların ve güveçte pişen yemeklerin üzerine serpilir.kurumuş taçyaprağı-yaprak karışımından 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilmesi tedavi edcidir.

Aynısefa Yağı


Aynısefa yağı çiçeklerinin  sızma zeytinyağıyla birleşmesi sonucu elde edilir aynısafa yağı; güneş yanıklarından oluşmuş lekelerin ve küçük benlerin izlerinin azaltılması ve aydınlatılmasında, hassas ve kuru ciltlerin onarılmasında, hamilelikte oluşan deri çatlakları ve pişik oluşumunu önleyici ve giderici, emziren annelerde meme başı çatlaklarını giderici olarak kullanılabilir.

Aynısafa Merhemi


İki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki (sap, yaprak, çiçek) hazırlanır. 500 gr içyağı veya margarin, kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır ve içine bitkiler dökülür. Üstü kapatılarak, serin bir yerde gece boyunca bekletilir. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, bir tülbentten geçirilerek süzülür ve merhem kaplarına aktarılır. Serin bir ortamda saklanmalıdır. uzun süre dayanmaz.

 

Aynısafa Çayı


Kurutulmuş yaprakları kaynamış suya attıktan sonra 10-15 dakika bekletin. Bir kaç denemeden sonra çayın tadına göre kendi ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Günde 10-15 gram aynısafa çiçeğinden 2-3 bardak çay hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Aynısafa çiçeğinin faydaları ve yapısal özellikleri  üzerine hazırladığımız makalemiz burada son buluyor. Yazımızın sizler için faydalaı olduğu kanatiyle sıradaki makalemizin dikkatinizi çekeceğini düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz. Vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız : AYRIK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder