22 Ağustos 2014 Cuma

Ayrık otu


Ayrık otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız makalemiz siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. İyi okumalar dileriz.

 

 

Ayrık Otu
Ayrık otu (Elytrigia repens), buğdaygiller (Poaceae) familyasından Asya, Kuzey Afrika ve en çok Avrupa’da bulunan bir bitki türü. Çok yıllık, yayılıcı köksaplara sahip bir otsu bitkidir.

40-80 cm uzunluğa çıkabilen, 3-4 nodlu dik veya kalkık uçlu gövdesi vardır. Yaprak kını tüylü dip kısmı haricinde tüysüzdür. Yassı yapraklar 10-20 cm uzunluk ve 5-10 mm genişlikte olup üst yüzeyi kaba tüylü fakat alçak kısımları tüysüzdür.

Tarla ayrığı rizomları polisakkarit bir madde olan tritisin ile uçucu yağ, yapışkan bitki sıvısı, potasyum, salisilik asit, saponin ve mikrop kırıcı bazı maddeleri içerir.
Yüksek protein ve nişasta içermesinden dolayı en değerli yem bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Ayrık otu en çok at ve koyunlar tarafından sevilerek yenir.

Düşük lif oranı ve tatlı tadı nedeniyle öncelikli olarak büyükbaş hayvanlarının beslenmesinde kullanılır. Ayrıca toprak ve su koruma ile bentleri kuvvetlendirmek amacıyla ekimi yapılır.

Ayırk Otunun Faydaları


İdrar yolları enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde, sistit (mesane iltihabı) ve prostatitte (prostat iltihabı) etkili olur. Bronşiyal rahatsızlıklar, metabolizma problemleri, romatizma ve gut hastalıkları, üriner sistem iltihapları, idrar kesesi iltihabı, idrar yolları iltihabı, prostat iltihabı, öncelikli kullanım alanlarıdır.
  • Prostat büyümesine karşı da kullanılabilir.
  • Böbrek taşı ve kumuna karşı idrar söktürücü olarak görev yapabilir.
  • Kan temizleyici etkisi vardır.
  • Deri hastalıklarına ve ergenlik sivilcesine karşı kullanılmalıdır.

Ayrık Otu Nasıl Kullanılır


Ayrık otu kökleriyle birlikte kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Ayrık otunun, asıl kullanılan yeri Ayrık kökü denilen kök kısımlarıdır

Ayrık Otu Çayı


Bir tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. 2-3 haftalık bir kür halinde, günde 3-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında içildiğinde, İdrar söktürücüdür.
  • Kanı ve bedendeki toksik maddeleri temizler.
  • Böbrek ve mesane taşlarının atılmasına yardımcı olur.
  • Bedeni güçlendirici bir toniktir. Elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.
Ancak, tadı çok kötü olduğundan bal, limon ya da naneyle tatlandırılır.Tarla ayrığı ayrıca egzama ve cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde etkili olur.Romatizma ağrılarını hafifletir. Bu etkilerinden yararlanmak için, yukarıda tarifi verilen dekoksiyon, şikayet edilen yerlere dıştan uygulanır.

Ayrık otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme aldığımız yazımızın sonuna gelirken içerdiği bilgilerin sizlerin yararlanabildiği bilgiler olduğunu ümidediyor vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki makalemiz: AYVA AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder