22 Ağustos 2014 Cuma

Ayva


Bir kış meyvesi olan ayva ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemiz umarız siz değerli okurlarımızın yararlanabilği bir makale olur. Yazımızla ilğili filir ve önerilerinizi yazımızın sonunda bulanan yorum kısmına ekleyebileceğinizi hatırlatır iyi okumalar dileriz.

 

 

Ayva 

 


Ayva (Cydonia oblonga), gülgiller familyasından 4-5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Derine gitmeyen yüzeysel kök sistemine sahiptir. İri ve pembe renkte çiçekler açan ayvanın meyvesi sarı renkli, tüylü, ufak çekirdekli, iri ve serttir.

Meyvesinde pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol miktarda bulunmaktadır.
Tohumlarında ise yüzde 14-18 oranında tutkal maddeler, yüzde 16-20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az miktarda amygdalin ve emülsin bulunmaktadır.

Dünyada ayva üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Yıllık üretim (2000 yılı) 100 bin tondur. İkinci Çin 85 bin ton, üçünçü sırada İran 36 bin ton, dördüncü sırada Fas 30 bin tondur.

Ayva yaprakları boya ve kozmetik sanayiinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyvesi reçel, jel, marmelat ve meyve suyu olarak değerlendirilir.

Ayvanın Faydaları


Ayva, çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır. Her yaşta sinir sistemini güçlendirir, mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler. Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir

  • Mide ve bağırsakları güçlendirir. 
  • İshali kesmekte etkilidir, fakat kabızlığa neden olabilir. 
  • Karaciğer tembelliğini giderir. Kanı temizler. Çarpıntıya iyi gelir. Bronşit ve verem gibi akciğer hastalıklarına ve öksürüğe karşı yararlıdır. Gelişmekte olan çocuklar için, özelikle kemik gelişimi açısından faydalıdır.

Ayva Nasıl KullanılırAğızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabilir. Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir.

Ayvanın çiğ olarak yenmesi ve sindirilmesi güçtür. Bu nedenle, komposto gibi pişirilerek ya da reçeli yapılarak yenmesi tavsiye edilir.


Ayva SuyuAyva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalıdır. Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştirici etkisi  ve uykusuzluğa iyi gelimesi ile rahatlatıcı bir yapıya sahiptir.

Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.

Ayva ve ayva ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanımı hakkındaki makalemiz burada son bulurken, yazımızdan yaralanabildiğinizi ümidediyor ve vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Sıradaki yazımız: AYVADANA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder