22 Ağustos 2014 Cuma

Badem


Bitkilerimiz.org olarak bademin faydaları ve kullanım biçimleri ve yapısal özelliklerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. yazımızın sizler için faydalı olacağı kaanatiyle iyi okumalar diler vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

BademBadem ağacı (Prunus dulcis), gülgiller familyasının Prunoideae alt familyasından meyvesi yenebilen küçük bir ağaç türü. Badem bu ağacın meyvesidir. Anayurdu Batı Asya, en sık yetiştirildiği yer ise Akdeniz bölgesidir.

Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir. Şeftali ağacına benzeyen ama daha uzun ömürlü ve daha boylu olan badem ağacı, 50-100 yıl kadar yaşar ve 6-12 m’ye kadar boylanabilir. Ağacın ömrü, boyu, yaprak yoğunluğu ve yapraklarının iriliği, badem çeşitlerine göre değişir.

Yaygın ya da dik dalları; ince uzun, kenarları dişli, oval biçimli yeşil yaprakları vardır. İlkbahar başlarında açan çiçekleri, genelde beyaz, nadiren açık pembe renkli olur. Badem ağacı çiçekliyken önce beyaz, sonra açık pembe renkli görünür ve daha sonra yapraklanarak rengi yeşile döner. Yeşil renk olan yaprakları uzun ve ince yapılıdır.

Yapraklarından önce açan çiçekleri ise pembe ve beyaz renklidir. Meyvası çok yağlı olup bol miktarda azotlu madde, şeker, E vitamini ve demir ihtiva eder. 
Dış yüzeyi derimsi bir örtü ile kaplıdır ve bunun içinde, sert bir kabuk ile kaplı, yenilebilir çekirdek kısmı bulunur. Bu çekirdek meyvenin içi çerez olarak yenir.

Bademin bileşiminde %54 yağ, %16,9 nişasta vardır. Madensel tuz ve vitamince zengindir. Taze bademin 100 gramında 450, kurusunda 500 kalori vardır.
Önemli ölçüde, karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur.

Bademler, öncelikle tatlı badem ve acı badem türlerine ayrılırlar. Birçok çeşidi olan tatlı badem çok lezzetli ve değerli bir besindir. Kurutularak çerez olarak yenildiği, şurubu yapıldığı gibi tatlıcılık, şekercilik ve çikolatacılıkta da kullanılır.

 

Bademin FaydalarıBadem yağı  kozmetik ve parfüm endüstrilerinde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. Badem, bedenin kolesterol düzeyini indirgemeye yardımcı olur:

Yağ bakımından zengin olan bademin içerdiği yağların büyük bölümü yukarıda belirtildiği gibi doymamış yağlardır.

Badem özellikle kötü kolesterol düzeyinin düşürülmesinde etkili olur. Badem kalp krizi geçirme rizikosunu azaltır: Doğal ve zengin bir E vitamini kaynağı olan badem içerdiği bu antioksidan maddeyle böyle çok önemli bir tıbbi etkiyi sağlar.


Kan şekeri düzeyini ayarlar: Bedenin kansere yakalanma rizikosunu da azaltır. Bademi bolca yemenin afrodizyak etkiler sağladığı ileri sürülmektedir. İç bademden çıkarılan bademyağının da sağlığımıza yararlı birçok etkisi vardır: Müshildir, özellikle çocuklarda etkili olur.

Yara iyileştiricidir; dıştan yaralara sürülerek uygulanır. Güneş yanıklarına iyi gelir; gene dıştan sürülerek uygulanır. Emzikli annelerde süt gelişini artırır; bunun için sulandırılarak içilir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir; bağırsakların çalışmasını düzenler. Bu etkileri sağlamak üzere de sulandırılarak içilir

 

Badem Nasıl kullanılırbadem yağı, tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir.

Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Müshil özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde etkilidir. Makyaj temizlemede, saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılır. Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
Badem, kuru üzüm ve şekerle yenilirse öksürüğü ve balgamı keser. Vücut direncini arttırır. İdrar yanmasını önler, kan yapar. Kulak ağrılarını dindirir. Ekzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Yumurta ile karıştırılıp basur memelerine sürülürse iyi gelir.
Bademin faydaları ve kullanım biçimleri ve yapısal özelliklerini incelediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyor bir sonraki makalemizin dikkate değer oldunu hatırlatmak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: BAHAR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder