22 Ağustos 2014 Cuma

Bahar otuBahar otunun faydaları, kullanımı ve yapısal özellikleri hakkında.

 

Bahar Otu 


Bahar otu (Primula): Bahar Çiçeği 10 – 30 cm boylarında, sarı renkte çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ayı Kulağı ve çuha çiçeği, Gelin gülü, Suçiçeği, Tutça, Evvel bahar otu, Felç otu adlarıyla da bilinir.

Bünyesindeki omega 6, omega 9, potasyum, magnezyum ve çinko sayesinde bitkinin tedavi edici gücünü ortaya çıkmaktadır.

İçerdiği en önemli madde saponindir. Ayrıca, flavon glikozitleri, şekerler ve uçucu yağ (Çuha çiçeği yağı) içerir.

Bahar Otu Faydaları


  • Bahar otu, göğüs yumuşatıcı ve balgam sökücü özellikleri ile tanınan bir bitkidir.
  • Ateş düşürücü ve terletici özellikleri de olan çuha bitkisi; aynı zamanda kabızlık gidericidir.
  • Bahar otu kanı temizleme özelliği vardır. 
  • Kan içerisinde bulunan zararlı maddeleri yok eder.
  • Romatizma ve gut hastalıkları üzerinde etkilidir.

En etkili olduğu rahatsızlıklardan biri eklem ağrılarıdır. Bu ağrılarda düzenli kullanıldıkları zaman kesin çözüm teşkil ederler. Astım,bronşit,zatürre ve boğmaca rahatsızlıklarında etkil bir tedavi destekleyicisidir.


Bahar Otu Nasıl Kullanılır

 

Bahar otu toplandığı zamana göre faydalı olabilmektedir. Bu nedenle bitkinin kök ve çiçekleri farklı zamanlarda toplanır.Kökleri ilk bahar ve son baharda toplanırken; çiçekleri ise Nisan ve Mayıs aylarında kullanılır.

Bahar otu özellikle, çıban tedavisi için de sıkça başvurulan bir bitkidir. Çıban tedavisi için bahar otu ezilerek merhem haline getirilir, bir bez yardımıyla çıbanın üzerine sarılır.

 

Bahar Otu Çayı


Bir su bardağına 5-6 gram ince kökü bırakılır.10-15 dakika kadar kaynatılır ve günde 2-3 bardak içilir. Göz hastalıklarında da etkilidir. Bu tür rahatsızlıklar için çiçekler iyice haşlanır ve suyla beraber gözlere pansuman yapılır. Ya da toz haline getirilir ve gözlere sürme olarak çekilir.

Bahar otu, taze otun öz suyunu çıkarıp yumurta akıyla tadfiye ettikten sonra içine yeteri kadar şeker katılır. Bu karışım bir müddet kaynatılıp kullanılırsa, karaciğerde olan yaraları iyileştirir. Bahar otunun yaprakları dövülüp, vücuttaki şişliklerin üzerine ugulanır.

Otun yaprağı salatası gibi yenilir. Çiçeği kaynatılıp içilir. Hem kendisi, hemde çiçeğinden elde edilen yağı ve bitkinin kökü ve yaprakları şifa olma yeteneğindedir.

Bahar Otu Kürü


Taze otun öz suyunu çıkarıp yumurta akıyla  karıştırıldıktan sonra içine bir miktar kadar şeker katılır. Bu karışım bir müddet kaynatılıp kullanılırsa, karaciğerde olan yaraları iyileştirir. Bahar otunun yaprakları dövülüp, vücuttaki şişlerin üzerine uygu­lanır. Otun yaprağı salatası gibi yenilir. Çiçeği kaynatılıp içilir.

Yazımızın sonuna gelirken bahar otunun özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder , iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: BALDIRAN OTU
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder