22 Ağustos 2014 Cuma

Baldıran otu

Bitkisel tedavi yöntemlerinin en gözde bitkilerinden olan baldıran otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım biçimlerini değerli okurlarımız için araştırdık ve derledik. umarız sizlerde yazımızdan faydalanabilirsiniz . İyi okumalar.

 

 

Baldıran Otu

 

Baldıran otu (Conium maculatum) : 2 metreye kadar boylanabilen, beyaz renkte çiçekler açan zehirli bir bitki türü olmakla beraber baldıran ise, maydanozgiller familyasından olan ve nemli yerlerde yetişen bazı zehirli bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen zehirin adıdır.

Bitki olarak baldıran, baldırgan ya da ağı otu; zehir olarak baldıran ise şeytantersi ya da yine baldırgan diye de bilinir.

Baldıran otunun , yaprakları büyük; gövdesi kalındır. Saplarının alt kısmı erguvani renktedir. Haziran aylarında beyaz çiçekler açar, çiçekleri yayvan ve küçüktür. Kötü bir kokusu olan zehirli bir bitkidir. “Büyük baldıran” ve “Küçük baldıran” olmak üzere 2 çeşidi vardır.

Baldıran otu ülkemizde; Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde viranelerde, rutubetli yerlerde, yol kenarlarında, dağ ve orman eteklerinde kendiliğinden yabani olarak yetişir.

Bileşiminde, Conin, conicein, conhydrin, koniin, koniselin gibi sert ve etkili alkolitler bulunurken,   metilkoniin, konhidrin, elma asidi ve eterik yağlarda mevcuttur. Meyvelerinde ise alkaloit miktarı % 1 civarındadır. Bu yüzden zehirli bitkiler katagorinde adını sıklıkla duyduğumuz bir ünvana kavuşmuştur diyebiliriz.

 

Baldıran Otunun Zararları


Baldıran otunun harici kullanımlarının dışında çay yada tentür olarak tüketilmesi ve içilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Bir çok bitki sitesi ve bloğunda bu konuda yanlış ve tehlikeli yönlendirmeler mevcuttur. Lütfen bunları dikkate almayınız ve baldıran otunun harici kullanımların dışında mutlaka bir uzman gözetiminde kullanınız.

 

Baldıran Otunun Faydaları


Baldıran otu, zehirli bir bitki olsa da, uzmanların yardımı ve önerilen miktarlarda kullanıldığında fayda sağlanabilecek önemli bir şifalı bir bitkidir. Diğer bitkiler gibi baldıran otunu, doğru ve bilinçli kullanımında özellikle belirtilen rahatsızlıklarda uygun dozlarda kullanılmalıdır

Baldıran otu, tıpta ağrı veya spazm giderici olarak, örneğin siyatik ağrısı, tetanoz, sara (epilepsi), trigeminal nevralji ve kore hastalığı gibi rahatsızlıkların sağaltımında kullanılabilir.

Harici olarak romatizma, siyatik, ağrı ve kramplara, saç kırana, saçların dökülmesine, akciğerde bulunan kan ve iltihaba, göğüs ağrılarına, öksürüğe, nefes darlığına, astıma, idrar söktürmeye, atardamar kireçlenmesine, prostat ve idrar yolları iltihabına ve mesane tıkanıklığına iyi gelir.Ağrı ve spazmları giderir. Siyatik ve sarada etkilidir. Romatizma ağrılarını azaltır. Uyuz ve çıbanlara karşı da faydalıdır.


Baldıran Otu Nasıl Kullanılır

Baldıran Otu Merhemi


Haricen Kullanılışı: yapraklarının öz suyu çıkana kadar ezilmesi ile hazırlanan merhemi ve yakılar ağrı dindirici ve teskin edici vasıflarından dolayı romatizma, gut ve lenf iltihapları ve bilhassa kanser ağrılarına karşı kullanılır.

Makalemizin sonuna gelirken sizlerin yararlandığı bir yazı olduğu temennisiyle bir sonraki yazımızı okumanızı tavsiye eder ilginiz için teşekkür ederiz

Sıradaki yazımız : BAMYA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder