22 Ağustos 2014 Cuma

Bamya


Tüketimi noktasında pek gözde bir sebze olmayan ancak mineral ve vitamin deposu olan bamyanın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında derlediğimiz makalemiz umuyoruz ki sizlerin faydalanabildiği bir yazı olur. İyi okumalar.

Bamya


Bamya (Abelmoschus esculentus), ebegümecigiller familyasından ılık iklimlerde yetişen bir yıllık bitki türüdür. Sapı, ılık iklimlerde 70–90 cm., sıcak iklimlerde 1-2 metreye kadar boylanabilmektedir..

Yaprakları el ayası şeklinde, kökleri oldukça derinde, meyvesi ince uzun piramit şeklinde tohumları yuvarlak, oval ve yeşil renktedir.

Anavatanı Amerika ve Asya kıtaları olduğu gibi  Afrika ve  Etyopya ile Sudan’da çok uzun yıllar ve hatta Amerika kıtasının keşfinden önce bamyanın tanınıp yetiştirildiği bilinmektedir. Bamya, ılıman iklimlerde bir yıllık; tropik ve astropik iklimlerde çok yıllık bir kültür bitkisidir.

Ülkemizde özellikle, Ege ve Marmara bölglerinde bamya yetiştiriciliği yağunlaşmıştır. Ancak Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de yaygınlık kazanmıştır.

Bamyanın yapılış şekli de ülkeden ülkeye değişir. Türkiye’de ve genel olarak Akdeniz ülkelerinde sebze yemeği olarak ya da etli tüketilen bamya, Türkiye’de çok tercih edilmese de kızartılarak da tüketilmektedir.

Bamya A vitamini açısından oldukça zengindir. Oldukça sağlıklı olan bamya bitkisi beta karoten, lutein, ksantin, oksindalar ve flavonoidler gibi bileşikler içermektedir. Ayrıca bamya anti oksidanlar bakımından en zengin yeşil sebzelerden bir tanesidir. 

 

Bamyanın FaydalarıBesin değerleri çok yüksek olan sağlık açısından tüketilmesi gereken bir sebze çeşididir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur.

  • Kataraktı önlemede büyük destek olur. 
  • Stres ve depresyonu azaltır.
  • Sinir sistemini korumaya da yardımcı olur. 
  • A vitamini, beta karoten, ksantin ve lutein gibi flavonoid antioksidanlar açısından son derece zengin olan bamya  retinayı korur ve göz kataraktını önlemede büyük destek olurlar.

Lif oranı yüksek bir besin olan bamya, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan bamya, halsizliğe iyi gelir. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır.

 

Bamya Nasıl Kullanılır


Bamya, yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Tazeyken toplanmalı ve tüketilmelidir, çünkü olgunlaştıkça kartlaşır. Bamyanın kurutulması, çiçek açar açmaz toplanıp ipe dizilerek güneş altında bekletilmesi ile olur. Bamya, çok değişik mutfaklarda kendine yer bulur.

Kanda Lipid ve Kollesterol dengesini düzenler. Bu özelliği sayesinde yüksek şeker rahatsızlığı olanların diyabet tedavisinde çok güçlü bir tedavi destekleyici olarak kullanılması tıp çevrelerince tavsiye edilir.

 

Diabete Karşı Bamya SuyuDilimler halinde doğradığınız bamyaları bir kavanozun içine koyarak bir bardak su ilave ettikten sonra kapağını kapatıp oda sıcaklığında gece boyunca bekletin. Kahvaltıdan önce dilimlenmiş bamyaları çıkararak suyu için. İki hafta boyunca tekrarlayacağınız bu işlem kandaki şeker seviyesinin düşürülmesinde etkili olacaktır.

Bamyanın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında kaleme aldığımız makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bitkilerimiz.org olarak vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, bir sonraki yazımızın dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ederiz.


Sıradaki makalemiz: BAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder