22 Ağustos 2014 Cuma

Ban otu


Ban otunun faydaları ve yapısal özellikleri üzerine hazırladığımız makalemiz siz değerli okurlarımızın beğenisine sunulmuştur. İyi okumalar.

 

Ban OtuBan otu (Hyoscyamus niger);  patlıcangillerden zehirli yaban bitkisidir. Çiçekleri morumsu, meyveleri siyahtır. Yaprakları yumuşak ve tüylüdür. Gölgelik yerlerde yetişen, 80 santimetre kadar boyunda uyuşturucu ve zehirli bir bitkidir.

Açık yeşil renktedir. Her tarafında beyaz, uzun tüyler vardır. Çiçekleri sarımtırak, kırmızımsı mor renktedir. Taç yaprakları alt tarafta tüp şeklinde, üst tarafta biraz eğri olarak genişlemiş ve yayılmış olup, tepede beş lopludur. Meyvesinin içinde yüzlerce tohumu vardır.

Ev ilaçlarında kullanılması tavsiye edilmez. Ban otu halk arasında daha çok gavur haşhaşı olarak bilinen bir bitkidir. Ülkemizde altı banotu türü bilinmekle beraber, bu türlerden yalnız Hyoscyamus niger (Siyah ban otu) ile H.muticus (Misir ban otu) tedavi sahasında kullanılmaktadır.

Ban otu memleketimizde Malatya civarında bulunmaktadır. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. Siyah banotu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur

 

Ban Otunun Faydaları

 

Kanı temizleyici, sakinleştirici, kramp çözücü etkilere sahiptir. Uykusuzluk ve ishali gidermeye yardımcı olur. Nefes darlığını önleyici etkisi ile astımlılara faydalıdır.

Özellikle çocuklarda görülen gece altını ıslatma sorununu önlemeye yardımcı olur. Yaşa bağlı titremelerde faydalıdır. Mide ve bağırsak spazmlarını giderici etki gösterir.

Ban otunun içerdiği maddeler beyine ve sinirlere etki ettiği için ağrıları keser, fakat uyku ve uyuşukluk verir ve zehirlenmelere neden olabilir.

  • Kuvvetli bir uyuşturucu ve ağrı kesicidir.  
  • Bazi müshillerin tesir edebilmesini kolaylaştırır. 
  • Bağırsak gazlarını giderici etkiye sahiptir. 
  • Yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. 
  • Kuvvetli bir antioksidandır. Rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

 

Ban otunun Zararları


İçeriğinde, Hiosserin ve hiossinikrin alkaloidleri; muma benzer madde, reçine ve tohumları yağlı maddeler ve doymamış asidler bulunmaktadır. Zehirli alkaloitler taşıdığı için, dahilen ancak uzman kontrolü altında kullanılmalıdır. Haricen ise , sinir sistemi yatıştırıcısı ve ağrı kesici olarak, dekoksiyon olarak ağrıyan yere sürülmelidir.

 

Ban Otu Nasıl Kullanılır


Ban otunun kullanılan kısmları; yaprakları, kökü ve tohumlarıdır. Yapraklar, bitki çiçekli iken toplanır ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonra alınır, güneşte ya da 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur. kuvvetli bir uyuşturucu ve ağrı kesicidir. bazi müshillerin tesir edebilmesini kolaylaştırır. bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebep olabilir

Zehirlenmelere yol açabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Uyku ve uyuşukluk verebilir. Ban otu kurutulup kaynatıldıktan sonra romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrısını keser.

Ban otunun faydaları ve yapısal özellikleri hakkında derlediğimiz yazımız burada son bulurken sizlerinde yazımızdan faydalandığı ümidediyor bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekebileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: BAOBAB AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder